Цената на газа в Европа и Азия е напът да се завърне към нивата от лятото на 2021 година - на нидерландската борса TTF днес (4 май) търговията се извършва при цена от около 36 евро за мегаватчас. Причините са много - свитото потребление през 2022 година - с 1,6% в световен мащаб и с 13%, или 70 млрд. куб. метра в Европа, натрупаните резерви от газ и други.
Прогнозата за 2023 година обаче е трудна и зависи много от действията на Русия и Китай, става ясно от месечния анализ на газовите пазари на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Не е ясно какви действия ще предприеме Русия по отношение на доставките за Европа, както и дали намаляващата цена на газа няма да насърчи Китай да увеличи потреблението на суровината.
През миналата година Китай отстъпи водачеството по отношение на вноса на втечнен газ и Япония си върна "титлата" на водещ вносител на втечнен газ. Сега обаче Пекин премахна ограниченията, свързани с коронавируса, и прогнозата е, че потреблението на втечнен газ ще се увеличи с 10%. Но ръстът може да достигне и до 35%, което ще доведе до конкуренция с европейските държави за доставките и нова нестабилност на пазара и ръст на цената.
Засега Китай дава сигнали, че по-скоро ще разчита на местния добив на въглища, отколкото на вноса на газ, за да гарантира енергийната си сигурност.
Влияние върху пазарите в следващите месеци ще оказва и времето на фона на първите горещи вълни в Азия и Европа.
Пазарът на втечнен газ през 2022 г. се удвоява и се изчислява на 450 млрд. долара, пише още МАЕ. Търгуваните обеми се увеличават с 6%, като основен двигател на този ръст е Европа, която е купила с 63% повече втечнен газ. Ръстът в световен мащаб не е съществен и беше ограничен от продължителни ремонтни работи в един от големите терминали за втечнен газ в САЩ - Freeport.
Като един от проблемите за пазара, отчетен от МАЕ през 2022 година, е липсата на достатъчно стимули за инвестиции в инфраструктура за втечнен газ.