Разширяването на газохранилището „Чирен“ ще осигури допълнителна гъвкавост, ще увеличи пазарната интеграция и ще засили конкуренцията, заяви изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов по време на Делфийския икономически форум в Гърция, представяйки напредъка по реализацията на проектите на държавното енергийно дружество, целящи сигурност и диверсификация на газовите доставки.
„Тази година стартирахме разширението на подземното газово хранилище Чирен. Наличието на достатъчен капацитет за съхранение, нагнетяване и добив на газ е от решаващо значение за успешното навлизане на пазара на алтернативни източници на тръбопроводен газ и LNG (втечнен газ – бел. ред.)“, подчерта Малинов.
Той припомни, че със статутът си на проект от общ интерес, разширението на „Чирен“ получи финансова помощ от Механизма за свързване на Европа. Синергията на проекта с терминалите за LNG в региона, в т.ч. Александруполис, както и със значителните капацитети за пренос в точките на свързване със съседните страни обуславят важността на хранилището в регионален аспект.
Според Малинов „Булгартрансгаз“ развива и модернизира своята инфраструктура, така че да осигури високо ниво на междусистемна свързаност със значителни капацитети за пренос. По думите му това позволява не само гарантиране на доставките на газ за страната, но и газовите потоци, преминаващи през България, да достигнат до уязвимите страни от Европейския съюз“.
Малинов акцентира и върху участието на „Булгартрансгаз“ с 20% като акционер в проекта за изграждане на LNG терминал край Александруполис, Гърция –инфраструктура, която ще осигури нови количества газ на конкурентни цени за пазарите в региона и ще подобри тяхната ликвидност.
Тези проекти са от ключово значение за навлизането на нови количества природен газ от алтернативни източници, повишавайки енергийната сигурност в региона на Югоизточна Европа, посочи ръководителят на „Булгартрансгаз“.
„Преди дни в София бе подписан меморандум между България, Румъния, Унгария, Словакия и Азербайджан по инициативата STRING, която цели незабавното осигуряване на допълнителни количества природен газ за Европа от Азербайджан по сигурен маршрут“, добави Малинов.
По думите му инициативата е отворена за други страни. Например присъединяването на Гърция като страна, в която се развиват проекти за нови терминали за втечнен природен газ и благодарение на инфраструктурата на газопреносния оператор DESFA, ще осигури допълнителни количества газ и диверсификация за страните в региона.
В рамките на Делфийския форум Владимир Малинов участва и в дискусия, посветена на енергийната сигурност и европейската автономия в светлината на развитието и навлизането на водородните технологии.
Малинов заяви, че операторите на газопреносни системи ще имат ключова роля в процеса на декарбонизация и развитие на икономика, базирана на водород.
„Нашата експертиза, ноу-хау и значителен опит в разработването и експлоатацията на тръбопроводна инфраструктура ще гарантират осигуряването на необходимата за използването на водорода инфраструктура“, изтъкна Малинов.
„Булгартрансгаз“, DESFA и други оператори в региона вече планират свързване на водородни мрежи. По този начин ще се стимулира производството на водород в региона и осигуряването на още една възможност за енергийна независимост, категоричен е той.