Федералната статистическа служба на Росия (Росстат) не публикува траниционни данни за добива на петрол и природен газ в страната през март. Информацията е част от статистиката за промишленото производство.
Данните от началото на годината показват, че през януари добивът на петрол и природен газ в Русия намалява с 3,2%, а през февруари - с 1,8% на годишна база.
От началото на годината и "Газпром" вече не публикува данни за добива и доставките на природен газ. Преди това тази статистика се обявяваше два пъти в месеца.
Анализаторите очакваха данните за добива на петрол в Русия на фона на официалните заявки за намаляване на добива с 500 хил. барела на ден с цел да поддържа цената на петрол. Малко след това и ОПЕК+ съобщи за свиване на добива с допълнителни 1,1 млн. барела на ден от 1 май, като основната част от това снижение се поема от Саудитска Арабия.
Тези заявления за кратко повлияха на цената на петрола, но след това опасенията от глобална рецесия свалиха цената на сорта Брент под нивото от 80 долара за барел. Тази сутрин търговията се извършва при малко над 78 долара за барел. Пазарите се успокоиха и благодарение на данните за износа от руските петролни терминали, които не кореспондират на заявките за намаление на добива - по данни на Ройтерс износът през април вероятно ще бъде на най-високото ниво за последните месеци.
Европейският сорт е референтен за руския Уралс. Преди войната, която Русия започна в Украйна, руският сорт се продаваше с отстъпка в диапазона 5 до 10 долара спрямо цената на сорта Брент. Сега обаче сорт Уралс в някои периоди се продава с близо 30 долара по-евтино.
По данни на Министерството на финансите на Русия в периода 15 март - 14 април основният руски сорт петрол се е продавал за 51,15 долара за барел.