fallback

ЕС отваря платформата за общи покупки на газ в опит да намали волатилността на пазара

Цената на газа на TTF се задържа около нивото от 40 евро за мегаватчас в последните 10 дни

10:42 | 25.04.23 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Платформата за общи покупки на природен газ в ЕС започва да набира оферти от днес (25 април). Това е първият опит на общността да преговаря с трети страни на енергийния пазар, възползвайки се от мащаба.

Оферти на купувачи и продавачи ще бъдат набирани до 2 май в специално създадената платформа, която се администрира от Prisma. Очакванията са, че заявките ще бъдат обработени до края на май, а първите доставки ще бъдат направени през юни, тоест в началото на подготовката за новия зимен сезон.

Максималната продължителност на договорите е 12 месеца.

През 2022 година страните от ЕС се конкурираха помежду си, за да нагнетят достатъчно количества газ в газохранилищата си, водени от опасенията за зимните доставки и от насоките на ЕК за резерви от поне 15% от годишното потребление. Това, заедно с несигурността около действията на "Газпром", доведе до рекордни цени на газа в Европа. С предложението за общи покупки от Брюксел се опитват да избегнат повторение на този сценарий за новия сезон на нагнетяване.

Топлата зима намали сериозно напрежението на пазарите и цената на природния газ на нидерландската борса TTF затвори сесията в понеделник (24 април) на ниво от 39,90 евро за мегаватчас. За сравнение в края на август 2022 година беше постигната цена от 350 евро за мегаватчас. В последните 10-а дни обаче търговията се задържа на нивото около и малко над 40 евро за мегаватчас. Известна несигурност обаче носи предстоящото лято на фона на сушата в Западна Европа.

Оферти на платформата за общите покупки могат да се подават само от регистрирани потребители. Те вече са над 800 и сред тях са и българските "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и операторът на IGB. На този етап обаче няма яснота дали "Булгаргаз" ще участва в тези търгове, защото компанията вече осигури целия нужен газ за 2023 година, включително и количествата за нагнетяване в газохранилището край врачанското село Чирен.

Като цяло има скептицизъм сред анализаторите дали тази платформа ще проработи - основният въпрос е как ще бъде стимулирани големите потребители да преговарят за газ през тази платформа, а тяхното участие е ключово за намаляване на цените. Малките компании действително могат да получат ползи от мащаба, но дали ще се случи, е трудно да бъде предсказано. Всичко изглежда основно политика, коментира анализаторът Катя Яфимова от Института за енергийни проучвания към Оксфордсския университет, цитирана от Bloomberg. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:42 | 25.04.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още