fallback

Германия настоява за санкции срещу ядрения сектор на Русия

Ограниченията ще бъдат налагани постепенно, но важното е да се започне, смята икономическият министър Роберт Хабек

11:11 | 15.04.23 г. 4
Автор - снимка
Създател

Очевидно е, че Русия умишлено използва зависимостите в енергийния сектор като средства за оказване на натиск, коментира германският министър на икономиката Роберт Хабек, пише БТА, като се позовава на публикация в DPA. "Затова сега германското правителство се изказа пред ЕК в полза на включването на гражданския ядрен сектор. Това трябва да бъде част от следващия пакет от санкции", коментира той.

В началото на април Хабек беше на необявено посещение в Украйна. По време на двустранна среща с украинския президент Володимир Зеленски той коментира, че се срамува и се извинява за бавната реакция на Германия след молбите за подкрепа, отправени от Зеленски по време на тяхна среща още в края на 2021 година.

Украйна от месеци настоява за санкции срещу "Росатом" на фона на окупираната от руските военни Запорожка АЕЦ, която е най-голямата ядрена централа в Европа. В някои страни в ЕС обаче настроенията са категорично против подобни ограничения.

Много държави от бившия социалистически блок имат ядрени централи с реактори от съветски тип и са зависими от Русия за поддръжката и доставките на ядрено гориво. Русия доставя и уран за производството на горивни пръти в други държави от общността.

Унгария официално коментира в Брюксел, че ще наложи вето на ядрени санкции срещу Русия. През изминалата седмица външният министър на страната Петер Сиярто беше в Москва и потвърди ангажиментите на Будапеща и топлите енергийни вързки между двете страни. Освен голямата зависимост на Унгария от вноса на газ и петрол от Русия, страната изгражда и два нови реактора по руска технология.

В началото на месеца Литвия предложи план за въвеждане на ядрени санкции срещу Русия, предвиждайки някои изключения, за които в страната вярват, че ще направят приемливи новия пакет с ограниченията за всички в ЕС.

Необходимо е целият ЕС да стане по-независим от Русия, заяви още Хабек днес (15 април). "Вече сме изминали дълъг път в много области, включително в областта на енергетиката. Ядреният сектор все още е отворен", каза той и допълни, че това може да стане на преходни периоди.

Важното е да започнем и да не се отказваме от решителни действия, каза още Роберт Хабек.

Германия днес (15 април) затваря и последните си ядрени мощности

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:46 | 15.04.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още