Руските ракетни удари са нанесли щети за 11 млрд. долара на енергийната инфраструктура на Украйна, сочат разчетите на Световната банка, представени по време на общото заседание с Международния валутен фонд (МВФ), посветено на войната в страната.
По данни на държавното енергийно дружество "Укренерго" през есента и зимата ракетните удари са унищожили 43% от магистралните електропроводи и има щети по всички ТЕЦ и ВЕЦ в страната. Въпреки това в последните седмици мрежата е стабилизирана и Украйна отново изнася излишъците от електроенергия за Европа. Изчисленията на самото дружество сочат, че са необходими около 1 млрд. долара за подготовката на енергийната инфраструктура на страната за следващия зимен сезон.
В сряда (12 април) по време на срещата във Вашингтон, част от пролетните заседания на двете финансови институции, Световната банка съобщи, че ще отпусне 200 млн. долара грант за възстановяване на енергийните мощности на Украйна. Тези средства ще бъдат използвани за закупуване на трансформатори и друго необходимо оборудване, съобщи вицепрезидентът на Световната банка Ана Биерде, цитирана от пресцентъра на институцията.
От банката коментират още, че през последните месеци институцията е впрегнала 23 млрд. долара за възстановяването на страната. Това са собствени средства и пари от донори, като 20 млрд. долара от тях са насочени по специални проекти - основно за възстановяване на страната.
"Възстановяването е част от борбата с тероризма", отбеляза украинският президент Володимир Зеленски в своето приветствие към участниците в съвместната среща на Световната банка и МВФ. Той коментира скорошна публикация на Световната банка, според която за преодоляване на щетите от войната на Украйна ще са нужни 411 млрд. долара.
"За първи път в историята светът има възможността да натовари с компенсация за щетите агресора, който е отговорен за непредизвиканата и незаконна война", коментира още украинският държавен глава, визирайки замразените руски активи. "По света има руски активи от различни видове, които покриват нивото на загуби", допълни Зеленски.
От месеци на различни нива се водят дискусии относно възможността да се използват замразените руски активи за възстановяването на Украйна. Милиарди руски активи са замразени в ЕС например, но когато санкциите бъдат вдигнати, собствениците им ще имат право да ги използват отново. Затова сега в Брюксел се търси правно основание да бъдат използвани парите на Русия като репарация за причинените щети.
"Русия трябва да почувства цената на своята агресия", коментира Володимир Зеленски пред представителите на Световната банка и МВФ.
Фондът одобри 4-годишна програма в подкрепа на украинската икономика, отчете управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. Първият транш от 2,7 млрд. долара вече е изпратен на Киев и средствата ще помогнат за изплащането на пенсии и други социални плащания в страната. Със средства от фонда ще се финансират и реформи, които са от значение за европейската интеграция на Украйна.
"Нашият заем е част от много по-голям пакет за подкрепа на стойност 115 млрд. долара, включват грантове и преференциални заеми от донори, както и облекчения по дългови операции", допълни още Георгиева.
Тя коментира още нормализирането на икономиката в Украйна - магазините работят, бизнесът и хората плащат данъци, както и финансовата стабилност. "В първите ни срещи украинците брояха парите за седмицата. На последната ни кръгла маса по време на Годишните срещи говорихме за нуждите на страната за 2023 година", коментира още тя.