С подписване на договора между "Булгартрансгаз" и ДЗЗД "Ю ДЖИ ЕС Дрилинг Чирен" започва реализацията на втората фаза от проекта за разширяване на газохранилището в Чирен. Подписи под документа сложиха Надя Стойкова от "Булгартрансгаз" и Мая Пейчева, изпълнителен директор на "Главболгарстрой" АД.
Стойността на проекта е около 221 млн. лева, съобщи пред журналисти изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Общо разширението на газохранилището ще струва 500 млн. лева, от които 78 млн. евро е безвъзмездно европейско финансиране по "Свързана Европа", а 87 млн. лева е заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ), който е принципал на дружеството. "Булгартрансгаз" води преговори с американски финансови институции за останалата част от средствата, уточни Малинов.
Той отказа подробности около разговорите, но уточни, че се работи много интензивно в последните 9 месеца и се надява на резултат до края на годината. Компанията води разговори с EXIM (Експортно-импортната банка на САЩ), както и с Американската корпорация за международно развитие.
Срокът за реализация на проекта е 600 календарни дни от получаването на разрешителното за строеж.
"Отговорност и привилегия е изпълнението на този проект за България и целия регион на Югоизточна Европа", коментира Светослав Любомиров, изпълнителен директор на "Главболгарстрой Холдинг", по време на церемонията по подписване на договора.
Той обясни още, че подобен проект не е изпълняван в последните години и реализацията му е предизвикателство. Любомиров обаче е категоричен, че компанията се е доказала в реализацията на проекти, свързани с газовата инфраструктура в последните години и проектът ще бъде реализиран в срок и с необходимото качество.
Разширението на газохранилището помага за реализацията на всички днешни политики в областта на енергетиката - диверсификация и сигурност на доставките, каза енергийният министър Росен Христов. Той допълни още, че с по-големите обеми за съхранение страната ще може да се възползва по-ефективно от флуктуациите на пазара и да нагнетява при по-ниски цени на газа.
В момента има така възможност, но газохранилището е пълно, сподели още Христов пред журналисти.
В ход вече е строителството на надземната част на проекта, част от което е изграждане на компресорна станция.
В момента се отнема хумусният слой, обясни Константин Кисев, изп. директор на "Главболгарстрой Интернешънъл". Част от него ще бъде върната на площадката за зелени площи, а другата - върната на общината.
|
"За реализацията на проекта по "Разширение на подземното газово хранилище "Чирен" - сондажен фонд" се изисква не само опитност, експертиза, но и стриктна координация между всички страни. За нас, като главен изпълнител, е важно да постигнем заложените проектни цели, да спазим срока и да предоставим възможно най-добрите инженерни и строителни решения", заяви инж. Константин Кисев.
Той допълни, че задачите с партньорите са свързани с интегриране на инженерни решения в проекта за подземната част на газохранилището и сондажната дейност.
Площадката е с площ 66 декара и ще има връзка и с новите 10 сондажа, и със старите, които ще останат в експлоатация. Изграждането на компресорната станция е на стойност 198 млн. лева.
Третата част от проекта за разширението на газохранилището е изграждане на газопровод с дължина 40 километра, който свързва газохранилището с газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз". Цената му е 83 млн. лева, а в момента обществената поръчка се обжалва. Владимир Малинов коментира, че това няма да забави съществено цялостната реализация на проекта.