fallback

Русия твърди, че е намерила пазар за целия петрол, попаднал под санкции

Заради санкциите обаче 2023 г. ще е трудна, а добивът ще намалява, казват от сектора

14:27 | 28.03.23 г. 8

Русия е успяла да намери пазар на целия петрол, попаднал под ембаргото на Запада, към "приятелски държави", заяви енергийният министър на страната Николай Шулгинов, цитиран от Ройтерс. Агенцията отбелязва, че материалът е изготвен от кореспондента им в Русия и е съобразен с местните ограничения за публикациите, свързани с войната в Украйна.

"Мога да кажа, че днес ние успяхме изцяло да пренасочим обемите на износа, засегнат от ембаргото. Няма намаление в продажбите", заяви Шулгинов по време на енергиен форум.

В предварителния отчет за изпълнението на руския бюджет от Министерството на финансите обаче отчитат намаляване на приходите от продажбата на петрол и природен газ с 46% за периода януари-февруари 2023 година. От ведомството отбелязват на сайта си, че причината за това е както по-ниската цена на сорта "Уралс", така и намалените обеми на износа.

По време на форума енергийният министър не отрече, че добивите на петрол и природен газ ще намаляват през следващите месеци, защото липсват европейските купувачи. Изпълнителният директор на "Газпром Нефт" Александър Дюков го подкрепи, отбелязвайки, че заради санкциите 2023 година ще бъде по-трудна от 2022 година.

Новите пазари за руския петрол са Азия, Африка, Южна Америка и Близкият изток. Най-големият купувач на суровината е Индия, за където са насочени 50% от износа по море на Русия. По данни на вицепремиера Александър Новак износът на петрол за Индия се е увеличил 22 пъти през 2022 година. Износът към Китай се увеличава с 8%, коментира още той, цитиран от ТАСС.

Като цяло приходите от продажбата на енерегоресурси съставляват 42% от общите приходи в руския бюджет през 2022 година. Година по-рано делът им беше 36 на сто, уточни още Новак, цитиран от Ройтерс.

Източниците и обемите на доставения петрол в страните от ЕС. Графика: Евростат

До войната в Украйна Русия беше и основен доставчик на петрол за страните от ЕС. По данни на Евростат в периода от последното тримесечие на 2021 година до края на януари 2022 година руският петрол е съставлявал между 24% и 31% от общия внос на суровината в ЕС. За сравнение, вторият по големина доставчик - САЩ, е осигурявал между 10 и 13% от вноса. Сред водещите доставчици в този период  а Норвегия, Казахстан, Ирак, Либия и Великобритания.  

Количествата руски започват да намаляват от март до края на ноември, достигайки последно около 4% от общия внос. На 5 декември влезе в сила забрана за внос на руски петрол през морски терминали с единствено изключение за България. Вносът през тръбопровода "Дружба" също продължава до края на 2024 година, захранвайки основно Унгария, Чехия и Словакия.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:27 | 28.03.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още