fallback

Бизнесът изчисли, че плаща за газ с 42 млн. лв. на месец повече от Европа

Служебният министър на енергетиката смята, че ценовата статистика се ползва некоректно

13:52 | 27.03.23 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В периода февруари - април бизнесът в България плаща с по 42 млн. лева на месец, или общо 125 млн. лева за целия период, повече за газ, отколкото спрямо пазарните котировки в Европа, пишат от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в отворено писмо, изпратено до правителството и медиите. Представителите на бизнеса пишат, че плащат утвърдената от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цена за обществената доставка на "Булгаргаз" плюс премия от 11,64 лева за мегаватчас.

При сравнение на цената, която плащат, и тази на спот пазарите в Европа, излиза, че за бизнеса у нас тя е с между 30% и 38% по-висока спрямо котировките на TTF. От БТПП посочват, че цената не само е по-висока, но и ножицата се отваря с всеки месец.

"Нарастващите разлики в цените на природния газ и то в момент, в който пазарната конюнктура в Европа се подобрява, ще влошат конкурентоспособността на българската индустрия и забавят икономическия растеж", предупреждават още от индустрията.

Преди ден служебният енергиен министър Росен Христов обясни разликата в цената на газа у нас и на европейските пазари с коректно боравене със статистиката от страна на медиите. Според него в различни медийни публикации се сравнява месечната цена на "Булгаргаз" с дневната цена на газа на TTF, която обаче е волатилна и има големи изменения. 

В понеделник обаче от бизнеса правят същото сравнение. Според техните изчисления през февруари цената за индустрията у нас е била почти 136 лева за мегаватчас, а средната цена на TTF за февруари - 53,64 евро за мегаватчас. През март компаниите плащат 118 лева, докато в първите 20 дни на нидерландската борса газът се търгува за средно 45,31 евро за мегаватчас. 

От "Булгаргаз" коментират по време на откритите заседания на КЕВР, че газът у нас се оскъпява от газохранилището в Чирен, където е нагнетен газ с висока цена. Потвърдените данни на Gas Infrastructure Europe обаче показват, че за последно газ от "Чирен" е теглен на 16 февруари. Росен Христов коментира преди ден пред БНР, че в оставащите дни до края на месеца газохранилището ще бъде ползвано и именно тези, дори и минимални количества, ще повишат сериозно цената. 

От БТПП коментират в своята позиция, че очакват някакви действия, за да бъде нормализирана цената в газохранилището. Енергийният министър пък отчете, че това е европейски проблем и страната ни ще предложи да бъдат представени компенсации от европейски фондове. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:52 | 27.03.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още