Търсенето на природен газ в Европа се повишава с връщането на цената на газа до нивата преди началото на войната в Украйна, пише Bloomberg. Това може да се окаже потенциален риск за приготовленията на Европейския съюз за следващата зима без руски доставки на газ.
На нидерландската борса TTF търговията през март е динамична - досега цените се движат в диапазона от 39 евро до 52 евро за мегаватчас. Това е близо до нивата от края на 2021 година и съществено по-ниско от лятото на 2022 година, когато опасенията, че Русия ще спре доставките на газ за ЕС доведоха до рекорд на цената на газа от 350 евро за мегаватчас.
Анализатори от шведската банка SEB прогнозират, че увеличеното търсене пак може да върне цената на газа до 100 евро за мегаватчас през следващите месеци, когато страните от ЕС ще трябва отново да пълнят газохранилищата си. Същото мнение се споделя и от едни от най-големите търговци на газ - Vitol Group.
Рекордните цени на газа през август доведоха до свиване на потреблението от страна на индустрията. Например бизнесът в Испания през септември намали с 40% на годишна база своето потребление. Потреблението на газ и в България се сви рязко, отчетоха тогава и от "Булгаргаз". Като цяло страните от ЕС ограничиха използването на газа с почти 20% през миналата година.
Тогава много индустрии преминаха на алтернативни горива - петрол или дизел, но сега отново обмислят промяна и завръщане към газа, коментират от TotalEnergies пред Bloomberg. Тази смяна в повечето случаи е лесна и ще подкрепи ръста в търсенето. Други производители, за които газът е основна суровина, пък ще започнат да връщат обемите на производство, които бяха свити през миналите месеци, допълват още анализатори.
Но някои индустрии затварят завинаги и местят производството в зони, където енергийните разходи са ниски. BASF например съобщи, че ще съкрати хиляди работни места в Германия, защото не вярва, че правителството ще осигури евтин газ, какъвто преди години получаваше от Германия.
Други химически гиганти в Германия също имат планове да ограничат инвестициите си в страната. Намаляването на цените на суровините и на енергоресурсите засега стабилизира процеса, но германски анализатори се опасяват, че сега няма мащабно възстановяване, каквото се наблюдаваше след пандемията от коронавуриса.