Критерии и условия за особените търговски управители, които ще поемат управлението на стратегически петролни компании при форс мажор, ще бъдат разработени от експертна група, създадена към Консултативния съвет за сътрудничество между държавата и представителите на петролния бизнес у нас. Това става ясно от съобщение до медиите на Министерството на икономиката.
Национализацията на компании в сектора, включително и петролната рафинерия "Нефтохим Бургас", която е собственост на руската "Лукойл", беше предвидена от 48-ото Народно събрание по искане на "Демократична България". Целта на законодателните промени беше гарантирането на енергийната сигурност и доставки в случай на криза.
Държавата трябва да бъде подготвена и да реагира в рамките на часове, ако ситуацията го налага, коментира служебният министър на икономиката Никола Стоянов по време на заседанието на Консултативния съвет по-рано днес (23 март). По негови думи експертната група ще определи още и броя на специалните управители на подобни стратегически предприятия (в закона е предвидено до трима), както и кои точно са обектите, които попадат в обхвата на закона, защото той не визира само рафинерията в Бургас, а всички стратегически компании от петролния сектор.
По-рано днес стана ясно, че "Лукойл България" вече има нов управител - Иво Гуидо Хоскенс, който заменя Андрей Матюхов. Матюхов ръководеше компанията от 2020 г. и от компанията на този етап не съобщават официално причината за смяната на ръководителя.
"Лукойл" влезе и в полезрението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) - след рекордната глоба от 68 млн. лева през февруари, сега комисията подготвя и нова санкция срещу компанията заради злоупотреба с господстващо положение при данъчните складове.