fallback

Природният газ проби и цената от 40 евро за мегаватчас

Износът на руски енергоресурси за Китай се увеличава съществено след началото на войната в Украйна

10:36 | 21.03.23 г. 8

След краткото колебание през миналата седмица цената на природния газ продължава своя ход надолу и вече проби и тавана от 40 евро за мегаватчас на нидерландската борса TTF. Търговията в понеделник (20 март) затвори при цена от 39,32 евро за мегаватчас на фона на опасенията за стабилността за банковата система.

Краят на отоплителния сезон допълнително успокоява пазарите и може да се каже, че Европа е преминала през първата криза, предизвикана от войната, която започна Русия в Украйна, намирайки достатъчно количества втечнен газ, с който да замести руския тръбен газ. Следващата стъпка е лятото, което може да се окаже също толкова предизвикателно с горещи вълни и ниски речни нива.

Газовите потоци обаче се преразпределят активно през последните месеци. Китай, който беше един от най-големите купувачи на втечнен газ, се насочва към руските енергийни суровини и така освобождава ниши, които сега заемат европейските държави. По данни на китайските митнически служби, цитирани от Bloomberg, от февруари 2022 година до февруари 2023 година в страната са внесени енергоресурси (въглища, петрол и природен газ) от Русия на стойност 88 млрд. долара. За сравнение, през предходните 12 месеца стойността на енергийния внос от Русия е 57 млрд. долара.

Последните данни показват, че Русия вече е водещ доставчик на петрол за Китай, измествайки Саудитска Арабия, на второ място при вноса на въглища след Индонезия и на трето по внос на втечнен газ след Австралия и Катар. И Русия, и Китай обаче не дават сведения за вноса на тръбен газ. За него може да бъде съдено по коментарите на вицепремиера на Русия Александър Новак от есента на 2022 година, че износът на газ за Китай ще се удвои до около 20 млрд. куб. метра. Това е значително под доставките за европейските пазари преди началото на войната и означава, че "Газпром" на този етап още не може да намери алтернативен пазар.

В последните месеци доставките за Европа намаляха рязко и много от клиентите на "Газпром" вече не купуват руския природен газ, макар че Европейската комисия няма санкции за газа. Страните от ЕС обаче бяха силно зависими от руските доставки, които представляваха 40% от общия внос на газ в общността през 2021 година. 

Молдова, която беше силно зависима от руските доставки, също за кратко преустанови доставките на руския газ. По данни от местните власти от декември 2022 година "Газпром" доставя газ само за самообявилата се Приднестровска република. За останалата част от страната доставките идват от съседните страни, включително и България - чрез IGB. 

През март обаче това се промени. От Moldovagaz съобщиха, че ще купят 177 млн. куб. метра, както е по договор. Това означава, че дневните доставки ще бъдат 5,7 млн. куб. метра на ден, посочва Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:36 | 21.03.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още