Цената на природния газ продължава да върви надолу въпреки студената вълна, обхванала части от Европа в последните два дни. По данни на Maxar, цитирани от Bloomberg, температурите във Великобритания са с почти 6°С под средното за този месец. Снеговалежи има в Германия и Швеция.
Но влошаването на метеорологичната обстановка не оказва никакво влияние на търговията с природен газ. Дори напротив - на нидерландската борса TTF в сутрешната сесия цената на природния газ намалява с почти 4% и опитва да пробие ново дъно - 40 евро за мегаватчас за първи път от края на юли 2021 година.
В сряда (8 март) априлските контракти на суровината затвориха търговията на цена от 42,33 евро за мегаватчас, или трайно в последните седмици цената остава под нивата от началото на 2022 година, преди да започне войната в Украйна.
Вече далечни изглеждат цени от 350 евро за мегаватчас, които бяха достигнати през август 2022 година, но и нивата все още са далеч от средните за последните години, когато на TTF природният газ се търгуваше за около 20 евро за мегаватчас.
Ниската цена на спот пазарите и достъпът до достатъчни количества газ, като включително не се наблюдава и намаление на доставките от Русия, направиха по-малко търсени резервите от природен газ. По данни на Gas Infrastructure Europe към 8 март газохранилищата в ЕС са пълни до почти 58% от капацитета им.
Данните показват, че страни като Швеция и Португалия почти не са черпили газ от резервите си и хранилищата им са пълни до 95% от капацитета им. У нас газохранилището в Чирен е пълно до 77% от капацитета си, което е рекордно за това време на годината.
Пълните газохранилища, дори и в страни като Германия, внасят допълнително спокойствие на газовите пазари. Те означават, че ЕС ще се нуждае от много по-малко газ за попълване на резервите през този сезон.