fallback

Германия има нов план - водородът ще има централна роля в енергийния преход

В страната ще бъдат инсталирани два пъти повече електролизьори от предварителните планове

15:41 | 07.03.23 г. 1

Водородът ще бъде в основата на енергийния преход на Германия, сочат новите разчети на правителството. Според канцлерa Олаф Шолц той ще замени изкопаемите горива, в които вече се включва и природният газ, и ядрените централи, пише Bloomberg.

Преди войната в Украйна Берлин планираше преходът да бъде извършен с помощта на природния газ, който да балансира растящите зелени мощности. Сега обаче страната смята да заложи на по-голяма независимост - чрез водород. "Планираме да изградим електролизьори с капацитет от 10 гигавата до 2030 година, или два пъти повече спрямо първоначално записаното в Националната водородна стратегия", сподели Шолц пред представители на индустрията в страната.

Електролизьорите са съоръженията, които разделят формулата на водата на водород и кислород. Процесът изисква много енергия, а в момента има недостиг в световен мащаб на зелена енергия, за да бъде отделяна тя и за производството на чист водород. Но в бъдеще именно тези инсталации могат да бъдат липсващият баланс, който днес дават изкопаемите горива - в условия на излишък те ще произвеждат водород, който в момент на недостиг да се използва за производството на енергия.

Водородът е от ключово значение и за индустрията, особено тежката, където част от потреблението на въглища или газ не може да бъде заменено с електроенергия.

Германия е най-големият замърсител в Европа и планира да се откаже от въглищата до края на това десетилетие. В допълнение страната постепенно затвори ядрените си реактори. Желанието на Берлин е до 2035 година цялото потребление на електроенергия да бъде покрито от възобновяеми източници.

Като част от тези плановете от 2024 година Германия ще започне да инсталира по 500 хил. термопомпи на година, с които да заменя газовите бойлери в домакинствата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:42 | 07.03.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още