През 2022 година Украйна е внесла повече от 350 хил. генератора с обща мощност от поне 1 гигават, тоест колкото един ядрен блок, сочи публикация на украинското издание Forbes по данни на митническите власти в страната.
Пикът на продажбите на генератори е през ноември, което съвпада и с пика на масовите ракетни обстрели от страна на Русия върху обектите на гражданската инфраструктура и енергетиката. Повече от 85% от внесените генератори са с мощност до 7,5 киловата - те са и най-търсените от украинците, защото са напълно достатъчни да захранят частен дом или малък бизнес (например кафене).
Масовото използване на генераторите увеличи търсенето на горива - бензини и дизел, с поне 10-20%, коментират търговци пред Forbes.
В статистиката на митниците не влизат генераторите и другата помощ, изпращана от партньорите на Украйна. Такива данни има обаче Министерството на енергетиката. Министърът Херман Халущенко коментира по-рано днес (7 март), че 30 държави от различни континенти официално са дарили 5,6 хил. тона оборудване. Това са повече 1700 генератора, към 1000 трансформатора, мобилни газови котли, специално оборудване и материали.
Сред 30-те държави са почти всички страни членки на Европейския съюз, включително и Унгария, но България не е изрично посочена на страницата на енергийното ведомство. (Въпреки липсата на официална подкрепа от страна на България обаче отделни инициативи събраха генератори или парични средства за закупуването на такива и само по една от тях на Украйна са дарени над 430 генератора. - бел. ред.)
"С помощта на оборудване от нашите партньори върнахме светлината и топлината на милиони украинци, преминахме през тази изключително тежка зима и вече се подготвяме за следващия отоплителен сезон", категоричен е енергийният министър на Украйна.
През есента и в началото на зимата Русия активно обстрелваше обектите на енергийната инфраструктура, посочвайки, че те са законна цел за военните. В резултат има повреди по повечето производствени мощности и преносната мрежа. Заради недостиг на производството или прекъсване на линиите милиони домакинства бяха часове и дори денонощия без електроснабдяване, вода и топлинни услуги в най-студените месеци от годината.
За новия отоплителен сезон Украйна ще разчита не само на генераторите и своите базови мощности, но и на зелена енергия. По европейски проект до лятото в страната трябва да пристигнат 5700 соларни панели от италианската компания Enel.
С тяхна помощ ще започне постепенната децентрализация на енергийната система, а Украйна насърчава възобновяемата енергия, за да бъде осигурено автономно захранване за обекти, важни за функционирането на страната. Плановете са системите да бъдат инсталирани на училища, болници и други обещствени сгради.
"След руските атаки срещу украинската енергийна система виждаме, че възобновяемата енергия е чудесно решение за децентрализация на производството", коментира още украинският енергиен министър. Според него войната само ускорява плановете на Киев за зелен преход.
Другият аспект на подготовката за следващата зима е енергийната ефективност. Властите в страната предприеха мащабна кампания по замяна на електрическите крушки с енергоспестяващи. В края на 2022 година по време на донорска конференция в Париж украинските власти поиска от своите партньори 50 млн. LED крушки, на което от ЕС обявиха, че веднага ще предоставят 30 млн. електроспестяващи крушки. Франция се присъедини с 5 млн. крушки. Програмата по замяната вече започна.
Преди руските ракетни обстрели Украйна беше износител на електроенергия. Първите доставки към ЕС бяха реализирани през лятото, а цената на украинската електроенергия беше значително по-ниска от тази в общността по това време. Именно заради високата цена в Европа Украйна се въздържа да внася електроенергия при недостига на собственото производство.