fallback

Русия подсилва енергийните връзки с Куба в търсене на съюзници срещу САЩ

Ръководителят на "Роснефт" посети Хавана на път към Венецуела, където присъства на церемонията по повод годишнина от смъртта на Уго Чавес

13:40 | 06.03.23 г. 9

Ръководителят на "Роснефт" Игор Сечин разговаря с кубинския президент Мигел Диас-Канел в Хавана, съобщават от пресцентъра на кубинското президентство. Сечин посети страната на път към Венецуела, където присъства на церемонията по повод 10-ата годишнина от смъртта на Уго Чавес.

Основната тема на разговорите е била енергетиката, става ясно още от съобщението. Макар и без много подробности, Мигел Диас-Канел изказва своите благодарности за "редица жестове", които изпълнителният директор на "Роснефт" е показал към Куба в "много трудни времена, които преживяхме в последните години".

Recibí en la tarde de este sábado a Igor Sechin, director Ejecutivo de la petrolera rusa Rosneft.

Realizamos un repaso a temas alusivos a las relaciones de colaboración mutua, especialmente en lo concerniente al sector energético. https://t.co/ft60JkXOLw pic.twitter.com/KQCnzxW8YB

— Miguel Díaz-Canel Bermúdez (@DiazCanelB) March 5, 2023

След като загуби европейските пазари заради войната в Украйна, Русия започна да търси нови дестинации за своя петрол и петролни продукти.

В същото време Куба от месеци се бори с недостиг на горива, като цялата икономика е под натиска на огромен пожар в петролно депо през лятото на 2022 г. В страната дори задължават шофьорите на държавни автомобили да возят свои съграждани, чакащи на автобусните спирки. Преди това беше жест на добра воля, но днес е задължение по закон, отбелязва AFP.

Кубинската икономика е в най-сериозната криза за последните десетилетия, допълва още агенцията.

През миналата година Русия започна да изнася петрол към необичайни дестинации - по данни на търговеца Argus танкери с руския сорт петрол "Уралс" са доставени към Египет, Обединените арабски емирства, Шри Ланка и Куба.

По данни на Института за развитие на технологии, цитирани от "Ведомости", за последно Русия е внесла петрол в Куба през 2018 година, когато са доставени 99,9 хил. тона. Руското издание посочва, че от началото на 2022 г. до ноември Русия е доставила към 500 хил. тона петрол на Куба. Хавана е платила повече от 320 млн. долара за руския петрол, сочат данните на Московския енергиен център Б1. Преди това основен доставчик на суровината е Венецуела, която обаче в момента изпитва проблеми със собственото си производство. 

Количествата за кубинския пазар не са кой знае какви на фона на доставките за Китай (7,5 млн. тона) или Индия (19 млн. тона). Но в същото време те вероятно ще помогнат съществено на Русия в опитите да задълбочи връзките със свои бивши съюзници, особено такива, които се противопоставят на хегемонията на САЩ, допълва Ройтерс.

Хавана е под икономическо ембарго от страна на САЩ от 1962 година насам. След революцията на Фидел Кастро режимът в страната изземва имуществото на американски граждани на острова, заради което и Вашингтон налага санкции. Кризата се задълбочава, а известно затопляне на отношенията имаше по време на управлението на Барак Обама. През 2015 г. бяха възстановени дипломатическите отношения и САЩ отново отвори дипломатическа мисия на острова.

Но следващите стъпки - премахване на ограничения, което се очакваше, спряха с идването на Доналд Тръмп, който отново вкара страната в списъка с терористични държави, коментира Deutsche Welle.

С войната в Украйна и западните санкции Русия подновява стари приятелства. Освен доставките на петрол Москва е дарила и 25 хил. тона пшеница на Куба, сочат още данни на Ройтерс. 

Куба пък е една от 32-те държави, които се въздържаха при гласуването на последната резолюция на ООН, призоваваща Москва да сложи край на военните действия. Страната се въздържа и при гласуването, което осъди анексирането на украински територии от страна на Русия през октомври 2022 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:41 | 06.03.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още