ЕС забрани вноса на руски рафинирани петролни продукти на 5 февруари и данните на S&P Global показват спад на износа с 21% спрямо януари до 2,1 млн. барела на ден. Това е с 24% по-ниско спрямо средните нива на износа преди войната, допълва изданието.
Според данните през изминалия месец Русия не успя да замести европейския пазар - пазарите в Африка, на които се надяваше Москва, не са купили горива. Известни количества руски горива са попаднали в Европа - чрез претоварване на танкери край Гибралтар, Гърция, Малта и Сеута. Но количествата не са големи, коментират анализаторите.
Европа намира алтернативни горива от Близкия изток, Турция, САЩ и други дестинации. При част от тези доставки обаче се повдига въпросът дали реално европейските държави не купуват отново руски енергийни суровини.
Данни на Ройтерс например показват, че през февруари турската рафинерия STAR, която е собственост на азербайджанската Socar, отново започва да купува руски петрол. Турция е един от основните купувачи на руски петрол в последните месеци, но вносът не е равномерен - пикът беше през август-октомври, а след гова няколко месеца доставките намаляваха.
Сега Турция отново увеличава покупките и заедно с Китай и Индия са основните пазари на Русия. Индия пък е купила рекордните 51 млн. барела руски петрол пез февруари. През януари вносът също беше рекорден - 44 млн. барела.
Въпреки увеличаването на доставките Русия е принудена да продава суровината си при понижени цени, което реално беше и целта на Запада - известни количества руски петрол да останат на пазара, за да няма криза, но приходите за руския бюджет да намалеят. По данни на Министерството на финансите на Русия средната цена на водещия руски сорт петрол "Уралс" през февруари е била 49,56 долара за барел, което е почти два пъти под нивото от февруари 2022 г. Тогава цената на руския сорт беше 92,15 долара за барел.
Средната цена на референтния сорт Брент през февруари достигна почти 83 долара за барел.
През януари приходите от продажба на петрол в руския бюджет намаляват с 40%, сочат официалните данни. Това доведе до бюджетен дефицит от 25 млрд. долара.
Русия опитва да стабилизира цената на петрола, ограничавайки добивите с поне 500 хил. барела на ден през март.