Планът на западните съюзници за ограничаване на петролните приходи на Кремъл с таван на цените не дава желания ефект. Според съвместно проучване на Columbia University, University of California и Institute of International Finance вместо 60 щатски долара за барел цената на руския суров петрол е средно около 74 долара през четирите седмици след въвеждането на ценовия таван.
На 5 декември ЕС, държавите от Г-7 и Австралия наложиха петролно ембарго и ценови таван от 60 долара за барел на руския петрол. Целта: Комбинацията от забрана за внос и ценови таван трябваше да „намали значително" приходите на Русия, като в същото време мярката трябваше да стабилизира световните цени. По този начин трябваше да се пресуши източникът на пари, финансиращ войната в Украйна, припомня в своя анализ N-TV.
За разлика от ЕС, където вносът е напълно забранен, в останалите държави, където не е възможно да се мине изцяло без руски петрол, се прилага ценови таван от максимум 60 долара за барел. Фирмите и търговците могат да използват голям брой западни услуги за износа на руски петрол - особено обичайните в бранша застрахователни полици - само ако наистина не са платили повече за петрола. Само в такъв случай се разрешава транспортирането на петрол.
Както показва проучването, въпреки това Русия все още успява да продава петрол на значително по-високи цени. „Изненадващата констатация, че значителна част от руския суров петрол е била продадена значително над тавана на цената от 60 долара за барел, спешно изисква по-нататъшно разследване на тези сделки и подчертава необходимостта от по-строги мерки", апелират изследователите. Изследването се основава на данни за продажбите на суров петрол в митническите служби по света.
Те посочват няколко причини за факта, че противно на очакванията приходите на Кремъл от петрол не са намалели по-значително. От една страна, Русия е успяла да пренасочи износа на суров петрол от Европа към алтернативни пазари като Индия, Китай и Турция - в приблизително същия обем. Дори и Русия да е предоставила на тези клиенти високи ценови отстъпки, това не е оставило големи дупки в хазната на износителя, тъй като цените на петрола и газа са били на рекордни нива през предходните месеци.
От друга страна, Русия се възползва от значителни разлики в цените на петролния пазар в зависимост от това къде се изнася петрол от Русия. Според проучването основният руски сорт суров петрол – „Уралс“, се продава от хъбовете в Балтийско и Черно море за значително по-малко от 60 долара. В същото време износът на руски петрол от пристанищата на Тихия океан за страни като Китай се доставя средно за по 82 долара за барел - с 22 долара повече от тавана на цената за барел.
Приятелски на Русия петролни танкери заобикалят санкциите
Москва се възползва и от огромния сенчест флот от стари, изведени от експлоатация танкери, които транспортират и разпространяват руския петрол без участието на западни компании. Корабите са собственост на офшорни компании, които е трудно да бъдат проследени. Не е известно колко точно са те. По оценка на гиганта в областта на суровините Trafigura те могат да бъдат общо 600. Но броят им може да е и по-голям. Те - както и товарните кораби на контролираната от държавата корабна компания „Совкомфлот" - не спазват изискванията за санкции, за разлика от западните корабни компании.
Според проучването общо 50% от руския петрол се транспортира с танкери, които заобикалят санкциите. И обратното, това означава, че само половината от руския износ на петрол е засегнат от ценовите ограничения - ако транспортът се извършва от западни корабни компании. Ембаргото на ЕС и ограниченията на цените на руския петрол са създали дихотомия на пазара, която помага на Русия, отбелязват изследователите.
Според авторите на изследването фокусът на бъдещата политика спрямо Русия трябва да бъде прилагането на съществуващите санкции. Допълнителното ембарго на ЕС върху руски рафинирани продукти като дизел и керосин, което влезе в сила в началото на този месец, се изтъква положително като допълнителен инструмент за ограничаване на руския износ и данъчните приходи.
Въпреки това, за да се придаде още по-голяма сила на мерките и да се демонстрира твърдост по отношение на Русия, в проучването се препоръчва още по-драстична мярка: авторите подкрепят инициативата на „Международната работна група по руските санкции", своеобразна работна група за прилагане на мерките срещу Русия, в искането ѝ за ограничаване на цената на руския суров петрол до 35 долара. Те препоръчват подобен „агресивен" подход и по отношение на петролните продукти като дизеловото гориво и керосина.