fallback

Русия планира по-рязко понижение на добива на петрол?

Страната лесно намери алтернативни пазари за петрола си, но не и за рафинираните продукти

22:27 | 22.02.23 г. 4
Автор - снимка
Създател

Русия може да съкрати добива на петрол по-рязко от очакваното, пише Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Според тях през март в страната ще достави с 25% по-малко петрол, отколкото през февруари. Целта е да бъдат повишени цените на суровината на пазарите.

На този етап от руското Министерство на енергетиката отказват коментар, допълва агенцията.

Според информацията "Транснефт" ще намали доставките през два от терминалите в Балтийско море - "Приморск" и "Уст - Луга", както и през "Новоросийск на Черно море. Намалението отговаря на 25% от доставките през февруари, но може и да има допълнителни уточнения. На този етап не се планира намаление на износа през тихоокеанските терминали.

Преди дни руският вицепремиер Александър Новак съобщи, че от март Русия ще свие добива на петрол с 5%, или 500 хил. барела на ден. Мярката не е дискутирана с ОПЕК+ и не засяга квотата на страната в петролния картел, поясни той.

Властите в Русия коментираха още, че намалението е отговор на тавана на цената на петрола, въведен на 5 декември, и на петролните продукти, въведен на 5 февруари.

Основните купувачи на руския петрол са Китай, Индия и Турция, като на този етап те не се отказват от евтината суровина. Но Москва не може да намери лесно алтернативни купувачи на горивата с, особено след като рафинериите в трите държави наводниха пазара.

Според представители на САЩ и ЕС решението за намаляването на добива е причинено от факта, че Русия не може да продаде петрола си.

По данни на Министерството на финансите на Русия от началото на годината цената на сорта "Уралс" е под тавана от 60 долара - около 50 долара за барел. При това положение отстъпката е сериозна - цената на референтния сорт Brent се движи около нивото от 80 долара за барел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:27 | 22.02.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още