Газовите пазари остават стабилни, въпреки студената вълна, обхванала Европа от средата на януари. Спокойствие носят данните за количествата газ, които са складирани в общността. Статистиката на Gas Infrastructure Europe показват, че европейските газохранилища са пълни до почти 70% от капацитета си.
Газовите компании в Европа обаче пестеливо ползват тази суровина, тъй като цената им е по-висока от тази на спот пазарите в момента. В периода, в който по традиция се нагнетява газ, цената на суровината записваше рекорди (до 350 евро за мегаватчас в края на август). В петък (3 февруари) нидерландската борса TTF затвори с цена от малко под 58 евро за мегаватчас. В средата на декември 2022 година цената на газа достигна около 140 евро за мегаватчас.
Според изчисленията на Ройтерс нивото на запълняемост на газохранилищата в ЕС и Великобритания е с 48% повече от средното за последните десет години. Вероятността страните да приключат зимата с рекордни количества резерви от газ е голяма - по-голямата част от отоплителния сезон вече премина (до 31 март), а потреблението не се покачва съществено.
Например във Фракфурт потреблението на газ за отопление е с 8% под средното за периода 2012 - 2022 година. Но и зимата е най-топлата от 2015-2016 година насам.
По-ниските цени, а и стабилните потоци от втечнения природен газ насърчават по-голямо потребление от индустриалния сектор.
По данни на "Газпром", публикувани през ТАСС, от началото на февруари транзитът на газ през Украйна до Европа се увеличава - от средно около 25 млн. куб. метра на ден, до около 30 млн. куб. метра. Газовата компания вече не публикува данните за добива, потреблението в Русия и износа на природен газ. До 31 декември 2022 година тази статистика беше предоставяна да пъти в месеца - на 15-то и 1-во число. Последните официални данни от "Газпром" сочеха, че износът се срива до най-ниските нива от разпада на СССР насам.