"Имаме ясна цел за декарбонизация за 2030 - 2050 година. Знаем какви са целите и как да ги постигнем, като това трябва да се случи чрез плавен преход", заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на 9-та Министерска среща на Консултативния съвет на Южния газов коридор в азербайджанската столица Баку. Той изтъкна, че газът и ядрената енергетика са преходни горива, които трябва де ползват с приоритет спрямо другите изкопаеми горива.
Изградените газови връзки и терминали за втечнен газ също са инвестиция в зеленото бъдеще, защото могат да бъдат използвани за пренос на зелен водород в бъдеще, заяви още Христов, цитиран от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
"България работи активно със съседните държави за постигане на стабилност и диверсификация на доставките на газ", коментира още Росен Христов, посочвайки за пример интерконектора с Гърция, началото на строителството на новата газова връзка със Сърбия, както и подписаното споразумение с турската държавна компания Botas за ползване на техните терминали за втечнен газ.
"Тези проекти са от полза не само за България, но и за доставките на газ в целия ни регион", допълни Христов.
Той припомни и за представения пред Европейската комисия проект за солидарност за надграждане на съществуващата инфраструктура на България, Румъния, Унгария и Словакия, чиято цел е да удвои капацитета за пренос на газ от Азербайджан и втечнен газ от Гърция и Турция до Югоизточна и Централна Европа.