В първата половина на януари износът на природен газ от Русия към Европа е намалял с 22%, изчислява Ройтерс на базата на офциалните заявки на входните точки в Украйна и по "Турски поток". Традиционно "Газпром" публикува тези данни на всеки 15 дни, но сега тази статистика липсва.
Според заявеното от газовата компания в Entso - G, обединението на газопреносните оператори в Европа, в периода 1-15 януари 2023 година среднодневните доставки са в обем 63,7 млн. куб. метра, спрямо 81,9 млн. куб. метра средно на ден през декември. От Ройтерс коментират, че техни източници в компанията потвърждават информацията за свиването на износа.
От средата на 2022 година през Украйна се транзитират средно по около 41-41 млн. куб. метра на денонощие. Доставките са наполовина по-малки от договореното, след като "Газпром" отказа да прехвърли цялото количество през входната точка "Суджу", а украинският оператор "ГТС Украина" отказа да приема доставки през "Сохрановка", която е в контролирана от руски военни територия.
Така "Суджу" остана единственият вход на руския газ за Западна Европа. Доставките за Централна и Южна Европа се осъществяват през "Турски поток".
От заявките на "Газпром" в първите дни на годината е видно, че транзитът през Украйна намалява до около 35-36 млн. куб. метра на денонощие, а за днес (17 януари) дори е предвидени доставката на едва 32,6 млн. куб. метра.
Обяснението е в необичайно топлото време в Европа, което намали съществено потреблението на природен газ. Количеството газ в газохранилищата пък е на рекордно високо ниво за това време на годината - до 81,5% от капацитета на газохранилищата, по данни на Gas Infrastructure Europe (GIE).
Заради топлото време и пълните газохранилища цената на природния газ на нидерландската борса TTF падна до 55 евро за мегаватчас. Такива ценови равнища не бяха регистрирани от началото на декември 2021 г. насам.