Страните от ЕС вече започват да се подготвят за следващия зимен сезон и необходимостта отново да нагнетят достатъчно природен газ в газохранилищата си преди началото на отоплителния сезон. Мекото време през декември 2022 година и първите дни на януари 2023 година карат общността да гледа малко по-оптимистично към енергийната криза, но опасенията за следващия отоплителен сезон са факт.
Зам.-председателят на ЕК и комисар по въпросите на междуинституционалните въпроси Марош Шефчович призова до пролетта всички, които искат да участват в това начинание, да обединят своите заявки и очаква първите общи покупки на газ през лятото на 2023 г.
Шефчович водеше заседание на Управителния съвет на Европейската енергийна платформа, през която ще се осъществяват тези покупки, пишат от пресцентъра на ЕК. По време на срещата той призова първо да бъдат идентифицирани големите играчи на национално ниво - газови компании и потребители, които искат да участват в платформата. Те ще бъдат обединени в консорциуми, които да преговарят с доставчиците, осигурявайки си по-добри цени.
Целта е спокойствие при нагнетяването на газовите хранилища за следващия отоплителен сезон. През миналата година се оказа, че много европейски компании са наддавали една срещу друга и заедно с тежката геополитическа обстановка, това повиши цената на суровината в края на лятото.
Очакванията са, че на 25 януари ще се проведе още едно заседание на Борда на платформата, на което са поканени представители на европейската индустрия, които потребяват големи количества природен газ - например производителите на торове. Шефчович очаква от тях да коментират желаят ли да участват в платформата за общи покупки на природен газ като отделни играчи.
Общите покупки на газ бяха част от целите на Енергийния съюз, записани още преди години, но така и невидели бял свят. Тогава идеята отново се движеше от Марош Шефчович, който отговаряше за енергийни въпроси.
Този проект беше възроден още преди началото на войната в Украйна и ограничаването на доставките на газ от страна на "Газпром". През есента на 2021 г. енергийният комисар Кадри Симсон коментира в Европейския парламент енергийните цели на Брюксел, сред които и цели за съхранение на газа и общи покупки. Тогава общността започна да осъзнава действията на Русия относно газовия пазар и цените на суровината.