Таванът на цената на руския петрол увеличава разходите за доставката му, коментират представители на американското Министерство на финансите, цитирани от Ройтерс. Според тях в момента Русия търси кораби от т.нар. "сива" флотилия, защото западни компании отказват предоставяне на услуги, за да избегнат санкции.
В последните месеци пътят на на корабите с руски петрол се удължава съществено - преди доставките бяха основно до пристанището в Ротердам, а сега обикалят Европа и през Суецкия канал достигат до новите си клиенти в Индия и Китай. Но освен това руските износители трябва да намерят кораби, които да са съгласни да пренесат товара и рискуват с по-малко надеждни застрахователи, смятат американските власти.
Затова и в САЩ са категорични, че таванът на цената на руския петрол има своята роля и намалява приходите в руския бюджет. Всеки долар по-малко означава и по-малко средства за руската икономика и за продължаване на войната, заявяват още от финансовото министерство.
На 5 декември 2022 година страните от Г-7 и ЕС въведоха пределна цена за руския петрол от 60 долара за барел. Според редица оценки на анализатори Русия продава под това ниво още преди да влезе в сила мярката. Според официални данни от стоковите пазари цената на сорта "Уралс" в Европа е около 53 долара за барел, докато европейският сорт Брент се търгува за 82 долара за барел в сряда (11 януари).
Руските власти коментират, че на този етап нямат проблеми с износа на петрол, а в Кремъл дори не виждат държава, която да прилага тавана. Вицепремиерът Александър Новак обаче призна преди ден, че основният проблем за Русия сега са растящите разходи за логистика и транспорт и голямата разлика в цените на руските сортове спрямо останалия петрол на пазара.
Производствените разходи на руските производители в разработените полета често са под 30 долара за барел. Затова и сред някои съюзници на Украйна, сред които Полша и Прибалтийските държави, настояваха таванът да бъде по-нисък, но целта на Запада беше Русия все пак да запази добивите, за да не се стигне до дефицит на пазара.
Сега от финансовото министерство на САЩ не са направили анализи колко са загубите на Русия от налагането на тавана на цената на петрола. От руското Министерство на финансите очакват намаление на приходите от продажбата на петрол, газ и петролни продукти с малко над 56 млрд. рубли, или 800 млн. долара през януари.