Норвегия се превърна в основен доставчик на природен газ за Германия, след като Русия намали съществено доставките през 2022 година, сочат данни на германския енергиен регулатор Bundesnetzagentur. През миналата година Германия е закупила с 12,3% по-малко газ спрямо 2021 година, или 1449 тераватчаса. Износът към съседни държави е намалял, основно заради липса на търсене - до 501 тераватчаса, спрямо 749 тераватчаса през 2021 година.
33% от вноса на природен газ се пада на Норвегия, а въпреки намалените количества на Русия се падат към 22% от вноса, допълват още от институцията.
През 2021 година Русия е доставила 52% от вносния природен газ в Германия. След взривяването на "Северен поток 1", доставките на руски газ за страната намаляват с 80% и в момента тя получава малка част от предварително договорените количества през Украйна.
От енергийния регулатор обясняват, че това понижение се компенсира не само с газ от Норвегия, но и от Нидерландия и Белгия. В края на 2022 година Германия започна да получава втечнен газ за първи път в историята през собствен терминал.
Потреблението на газ в Германия намалява с 14 на сто, което се подкрепя от по-топлото време - през 2022 година като цяло температурите са със 1,1°С по-високи спрямо средните за последните четири години. От друга страна обаче декември е малко по-студен от средното, допълват от агенцията.
Заради топлото време и количествата газ в газохранилищата на Германия са пълни към 91% от капацитета си, което е съществено по-добро от очакваното. В края на ноември регулаторът коментира, че ниво под 40% към края на януари би било критично. Предизвикателствата за следващия отоплителен сезон обаче все още са налице, като в Берлин очакват руските доставки съвсем да пресъхнат през тази година.