fallback

Т. Дечев: Руският газ може физически да се върне в Европа като обезщетение за Украйна

Туркменистан е заинтересован да доставя газ за ЕС, сочат от„Blacksea Caspia“ при Висшето училище по сигурност и икономика

11:29 | 05.01.23 г. 9

Напълно възможно е при прекратяване на войната в Украйна Русия да изплаща контрибуции под формата на суровини, доставяни в Европа, а цената им да се привежда в някакви фондове за възстановяването на Украйна, каза в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria направи доц. Теодор Дечев, ръководител на „Blacksea Caspia“ – Лаборатория по проблемите на Черноморския и Каспийския регион при Висшето училище по сигурност и икономика. Тогава, вероятно, руският газ физически може да се върне в Европа, но въпросът е къде ще отива заплащането за него, отбеляза още експертът.

„Когато говорим за газа от Азербайджан трябва да държим очите си широко отворени към туркменистанския газ", посочи още той и допълни, че освен Азербайджан, където запасите не са безкрайни, има поне три държави в света, които са във физическа близост до нас и имат огромни запаси от газ - Русия, Иран и Туркменистан.“

Дечев потвърди, че Туркменистан има огромни запаси, които могат да стигнат до Европа, ако бъде построен Транскаспийският газопровод – тръба по дъното на Каспийско море. Той смята, че България също може да се включи като мажоритарен акционер в проекта. Припомняме, че още през 2016 година Туркменистан заяви интерес към доставки на газ за ЕС.

"Европейският съюз отдавна е заявил, че е готов да плати газопровода изцяло и тогава наистина Азербайджан, освен държава, което добива въглеводороди и ги продава, ще се яви и в ролята на оператор на едно сериозно, скъпо и много важно от геополитическа гледна точка съоръжение", смята Дечев.

Той обясни, че съоръжението ще свързва Азербайджан и Туркменистан и би решило радикално проблема с износа на туркменистански газ за Европа, но потвърди, че има две държави от басейна на Каспийско море, които са против – Русия и Иран. „Русия е категорично против туркменски газ да отива в Европа. Иран няма такива ограничения, те искат този газ да минава през иранска територия, но това е трудно по чисто физико-географски причини, а има и санкционната драма на Иран“, поясни той.

Целия коментар можете да намерите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:41 | 05.01.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още