Топлото време в началото на зимния сезон продължава да притиска цената на природния газ на нидерландската борса TTF и в сутрешната сесия суровината се търгува под 70 евро за мегаватчас, или най-ниското ниво от края на януари 2022 година. Във вторник (3 януари) търговията затвори при цена от 72 евро за мегаватчас, което е с 6% понижение спрямо предходната сесия.
Настроение на пазарите дават и данните за намалено черпене от газохранилищата в цяла Европа. При високите температури топлофикациите, които са сред големите потребители през зимата, намаляват заявките за природен газ. Едновременно с това производството на електроенергия от вятърните турбини е рекордно в Германия, което също пести част от газа. Германия вече получи и първото си карго втечнен газ в своята история.
По данни на българската "Булгаргаз" през декември е имало намаление на потреблението с до 20% на дневна база. Компанията е нагнетявала газ в газохранилището в Чирен, което води до балансиране на цената оттам.
Подобно е положението в големи части от Европа - газ от резервите са ползвали само Франция, Румъния, Италия и Нидерландия. По данни на Gas Infrastructure Europe към 3 януари газохранилищата в ЕС са пълни до 83,5% от капацитета си. Това е доста над средното ниво за последните пет години - обикновено по това време на годината то е около 70% от капацитета.
Ограничено черпят газ и в Украйна - газохранилищата са пълни до малко под 25% от капацитета им. Украйна обаче е страната с едни от най-големи като капацитет газохранилища в Европа - над 30 млрд. куб. метра, което беше свързано с ролята ù на транзитен център на руския природен газ за Европа.
Причината да бъдат пестени резервите на газ в цяла Европа е не само по-високата цена на суровината в газохранилищата, които бяха напълнени през лятото, когато и цената достигаше рекордни стойности (до 350 евро към края на август). Много европейски държави успяха да нагнетят достатъчно газ за тази зима благодарение на газовите доставки от Русия, макар и те да са съществено ограничени.
Опасенията обаче са, че през тази година подобно съчетание на обстоятелствата - намалено търсене в Китай и съществуващи доставки от Русия, едва ли ще се повтори и фокусът вече е насочен към следващия зимен сезон. Ако благоприятните температури се задържат, той ще бъде посрещнат много по-спокойно, което ще се отрази и върху цените на природния газ на пазара.