България ще има достъп до петте терминала за втечнен газ в Турция с капацитет за получаване на до 1,5 млрд. куб. метра природен газ годишно. Това заяви турският министър на енергетиката Фатих Дьонмез след подписване на споразумение между българската газова компания "Булгаргаз" и турската BOTAS.
Подписи под документа сложиха изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева и управителят на турската компания Бурхан Йозджан.
Договорът за достъп до тези терминали е за срок от 13 години и това е най-мащабното споразумение в енергийния сектор между двете страни, изтъкна от своя страна българския служебен министър на енергетиката Росен Христов по време на церемонията в Министерския съвет. Той допълни, че споразумението е било договорено по време на визитата на президента Румен Радев в Турция през декември. Там той разговаря със своя турски колега Реджеп Тайип Ердоган.
В изявленията си след подписването на договора и Христов, и Дьонмез коментираха, че той ще гарантира сигурността на газовите доставки в целия Балкански регион.
По-рано през 2022 година "Булгаргаз" участва в търговете за разпределение на капацитет и на терминала "Ревитуса" в Гърция.
Турция има четири терминала с общ капацитет от 21,9 млн. тона, а по-късно през януари 2023 година ще заработи и пети терминал в страната. По данни на Bloomberg през 2022 година е използван едва половината от капацитета на турските терминали въпреки усилията на Европа да си осигури алтернативи на руския природен газ.
Анкара има планове да се превърне в газов хъб за Европа, а "Газпром" - да успее да прокара своя газ отново до европейските потребители през южната ни съседка. Идеята е руският газ да бъде само част от турския микс, в който ще влизат още газ от Азербайджан, както и втечнен газ и други източници.