Великобритания има амбицията да се откъсне напълно от Русия в енергийно отношение. Още в първите седмици на войната в Украйна Лондон се отказа от покупката на руски петрол, а сега започва програма за собствено производство на ядрено гориво.
В страната през миналото лято беше създаден фонд за намаляване на зависимостта от вноса на уран от Русия. Стойността му е 75 млн. паунда, които ще отидат за финансиране на проекти за пълния цикъл на производството на ядрено гориво, което в момента не е възможно извън Русия. В понеделник (2 януари) програмата беше отворена за кандидатстване, става ясно от съобщение на сайта на британското правителство.
В момента Русия управлява 20% от капацитета за преработка на уран и 40% от капацитета за обогатяване на уран на световно ниво.
Сигурността на доставките станаха водещ фактор в енергетиката от началото на войната в Украйна. През 2021 година около 45% от електроенергията във Великобритания се произвеждаше от природен газ. Плановете на правителството са да намалят зависимостта си от природния газ чрез развитието на ядрена енергетика и да изградят до 24 гигавата ядрени мощности към 2050 година. Това е само една от целите - Великобритания има планове да се превърне и във водещ износител на електроенергия, както и на услуги за ядрените централи в следващите години.
Британският министър на енергетиката Греъм Стюард също коментира, че рекордно високите цени на газа са показали нуждата от собствени източници на въозбновяема енергия, както и от развитието на ядрената енергетика.