Цената на природния газ в Европа падна под нивото от 23 февруари - ден преди началото на пълномащабната война в Украйна. На 22 февруари, когато руският президент Владимир Путин призна независимостта на самопровъзгласените Донецка народна република и Луганска народна република, търговията на нидерландската борса затвори на ниво от 79 евро за мегаватчас.
Но оттогава суровината поскъпва почти непрекъснато и за кратко през август се търгуваше за почти 350 евро за мегаватчас, което е исторически максимум.
Тогава пазарите бяха под натиска на очакваното спиране на доставките по газопровода "Северен поток 1" - първоначално заради заявена в последния момент техническа профилактика. В крайна сметка доставките така и не бяха подновени, но пазарите явно преживяха риска. Европа успя да намери алтернативи, а топлата есен и мекото начало на зимата намалиха потреблението на природен газ, съответно свалиха и цената на пазара.
Спокойствие носят и големите резерви от газ в Европа - по данни на Gas Infrastructure Europe (GIS) газохранилищата в страните от ЕС са пълни до 83% от капацитета си. Украйна също запазва резервите си - страната започна зимата с 30% пълни газохранилища, а в момента в тях има към 83 тераватчаса газ, или към 25% от капацитета на газохранилищата в страната.
Търговията на нидерландската борса TTF затвори на 27 декември при цена на газа от 80 евро за мегаватчас. В сутрешната търговия днес (29 декември) цената се задържа на ниво от около 80-81 евро за мегаватчас.
Доставките на руски тръбен газ намаляват съществено през 2022 г. Предварителните прогнози на "Газпром" сочат, че износът за страните извън ОНД ще бъде едва около 100 млрд. куб. метра, тоест най-ниското ниво от разпада на СССР насам.