Европейските терминали за втечнен газ са рекордно натоварени за това време на годината, сочи справка на Bloomberg. Континентът е изправен пред първата студена вълна за тази зима, но благодарение на ръста на доставките на газ и стабилното производство на електроенергия от ядрените централи на Франция, цената на газа дори тръгна леко надолу.
По данни на Rystad Energy през ноември страните от ЕС и Великобритания са получили рекордните 11,4 млн. тона втечнен газ. Повече от половината от това количество е минало през терминалите на Франция, Великобритания и Испания. Очакванията са до средата на следващата седмица да заработи и първият терминал за втечнен газ на Германия.
Затова и пазарите остават спокойни, въпреки че температурите паднаха значително в северните части на континента. Британската столица Лондон пък е блокирана от снеговалеж, пише Bloomberg.
Данните на агенцията показват още, че втечненият газ в момента успешно замества тръбния газ от Русия. Анализ на Международната агенция за енергетика (МАЕ) показва, че Европа действително е успяла да намали съществено зависимостта си от руския тръбен газ, но и че далеч още не е излязла от "опасната зона".
"Много от обстоятелствата, които позволиха на страните от ЕС да напълнят газохранилищата си преди начелото на зимния сезон, може би няма да се повторят през 2023 година", предупреди изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол в изявление, публикувано на сайта на агенцията. Той визира намаленото търсене в Китай заради строгите ограничения заради пандемията от коронавируса, както и наличието на доставки от руски газ, макар и много намалени.
От септември насам "Газпром" доставя на държавите от Западна и Централна Европа газ единствено през територията на Украйна - в обем от около 42 млн. куб. метра на денонощие, а за Южна и Югоизточна Европа доставките минават през "Турски поток".
В обедната търговия на нидерланската борса TTF газовите контракти с доставка през януари достигат цена от 136 евро за мегаватчас. Това е понижение от малко над 2% спрямо последната сесия за миналата седмица. Търговците обаче внимателно ще наблюдават как се движи газът в газохранилищата. Европа започна с пълни до почти 96% от капацитета им газохранилища и по данни на Gas Infrastructure Europe към 11 декември нивото им падна до 88%. Това все още е повече за това време на годината спрямо минали години.
Газохранилището в България е пълно до 86% от капацитета си, а в най-голямата европейска икономика, която е и най-големият потребител на газ в общността - Германия, резервите са на ниво около 94% от капацитета на газохранилищата. Прогнозата на Bloomberg е, че на този етап Берлин вероятно няма да въведе мерки за ограничаване на потреблението на газа.