Нидерландското правителство заяви, че ще построи две нови атомни електроцентрали близо до град в южната част на Нидерландия, като това ще намали зависимостта от изкопаемите горива, пише БГНЕС.
Централите край град Борселе ще бъдат завършени до 2035 г. и ще произвеждат до 13% от електроенергията в Нидерландия, посочи министър-председателят на страната Марк Рюте.
"Като добавим ядрена енергия към общия ни енергиен микс, ще намалим емисиите на въглероден диоксид от производството на електроенергия и ще намалим зависимостта си от страните, от които идват тези изкопаеми горива", заяви Рюте на седмична пресконференция.
Цените на енергията се покачват в Нидерландия и в други части на Европа, тъй като инвазията на Русия в Украйна нарушава потоците на нефт и природен газ от Москва.
В Борселе, близо до белгийската граница, вече се намира единствената нидерландска атомна електроцентрала, която все още се използва за производство на електроенергия. Тя е построена през 1973 г.
Ядрената енергия е спорна тема в чувствителната към околната среда Нидерландия. Но през последните години тя стана по-приемлива в някои среди като възможност за намаляване на въглеродните емисии, свързани с климатичните промени.
Рюте заяви, че правителството също така е взело решение да попълни газовите си резерви за зимата на 2023-24 г.
"Това е така, защото войната в Украйна, а също и настоящата ситуация на енергийните пазари може да продължи известно време", каза Рюте.