Правителството на Унгария ще прибере почти цялата печалба, която петролните компании в страната реализират от евтиния руски петрол, пише Ройтерс. Това ще стане чрез указ на премиера Виктор Орбан за облагане на разликата между цената на руския петрол и европейския сорт Брент. Новият данък ще вкара в хазната 95% от печалбата, реализирана от преработката на руския петрол.
Ройтерс припомня, че от юли свръхпечалбите от търговията с горива се облагат с 40%. В България размерът на налога е 33%.
Само ден по-рано унгарското правителство премахна тавана върху цената на горивата, въведен още през миналата година, малко преди парламентарните избори през този април. Освен цените на горивата Орбан ограничи и цените на основни стоки, но неговите политики доведоха страната до ръба на стагнацията с инфлация в размер на 20% и намаляване на стойността на форинта с 10% спрямо еврото от началото на годината.
Гуверньорът на централната банка Дьорд Матолчи заяви в безпрецедентно обръщение към Орбан да бъдат премахнати всички ограничения върху цените, тъй като икономиката е в тежко положение, а инфлацията се ускорява.
Ограничаването на цената на горивата доведе до остър недостиг на пазара - заради тавана за унгарските търговци на горива е икономически нецелесъобразно да внасят от съседните държави, а в същото време ниската цена привличаше гражданите на съседните страни да зареждат масово в унгарските бензиностанции.
Орбан обвини санкциите на Европейския съюз за дефицита на горива, но Унгария има дерогация и може да продължава да получава руски петрол още две години. Най-голямата рафинерия в страната - MOL, също потвърди, че големите компании са отказали да внасят горива заради ниската цена, което е изчерпало запасите.
От месеци ЕК отказва да отпусне финансиране по своите програми за Унгария, посочвайки неспазването на принципа за върховенството на закона. В отговор Будапеща често опитва да блокира политиките на общността. Преди дни Унгария спря одобрението на финансовата помощ за Украйна в размер на 18 млрд. евро. Анализатори коментират, че целта на Орбан е да "извие ръцете" на Брюксел, знаейки колко нужни са тези средства за Киев. Те очакват и подобни мерки относно готвения девети пакет със санкции срещу Русия, който се очаква да бъде гласуван до края на годината.
ЕС може да изпрати финансова помощ и без Унгария, но това ще отнеме време - преговори между 26-те останали държави и одобрения от националните парламенти на мярката, допълва Financial Times. Темата ще бъде обсъдена отново на срещата на европейските лидери през следващата седмица.