Американското правителство работи с американски и европейски производители на оборудване, за да осигури помощ за енергийната система на Украйна, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Агенцията коментира, че помощта ще бъде анонсирана от държавния секретар Антъни Блинкен, който е на посещение в Букурещ. Не се съобщават финансови подробности около помощта.
В началото на ноември и ЕК се ангажира с доставянето на резервни части и оборудване за разрушените енергийни съоръжения на Украйна. Комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон коментира по време на посещение в Киев, че щетите са толкова големи, че няма достатъчно резервни части на склад.
От 10 октомври насам Русия нанесе пет масирани ракетни обстрела на гражданската инфраструктура в Украйна. Основната цел са енергийните съоръжения. Руската страна признава, че целенасочено обстрелва тези съоръжения, коментирайки че те са легитимна цел, свързана с развитието на войната. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира също, че обстрелът ще престане веднага, ако Украйна се съгласи на условията на Москва за спиране на войната.
При последната вълна на 23 ноември се стигна до срив на системата и часове наред украинските потребители бяха без електрозахранване. Постепенно мрежата беше възстановена, но в момента липсва и достатъчно генерираща мощност - централите в страната могат да задоволят около 70% от потреблението, съобщават от "Укренерго" в своя канал в Telegram. Недостигът се дължи на аварийно спиране на централи в понеделник (28 ноември), както и на увеличеното потребление, свързано с ниските температури в страната, допълват от компанията.
"Укренерго" коментира още, че ремонтът на повредените съоръжения става все по-труден с всяка следваща атака. В неделя (27 ноември) украинският президент Володимир Зеленски предупреди в своето вечерно обръщение, че през тази седмица се чака нов ракетен обстрел. Руски кораби, носещи ракети, навлязоха в Черно море в понеделник, съобщиха още украинските власти.
Заради енергийната криза украинската газова компания "Нафтогаз" поиска помощ от USAID за покупка на допълнителни количества природен газ за отоплителния сезон. През октомври американската агенция съобщи, че ще инвестира 55 млн. долара за подготовката на топлофикациите в страната за зимния сезон.