През 2021 г. Европейският съюз е внесъл зелени енергийни продукти - вятърни турбини, соларни панели и биогорива, от трети страни на стойност 15,2 млрд. евро, сочат данните на Евростат. Всички соларни панели, внесени в страни от общността през миналата година, са с произход Индия и Китай.
Износът към трети страни е на стойност 6,5 млрд. евро.
От няколко години насам се наблюдва непрекъснат ръст на покупките на соларни панели и вятърни турбини, е видно от статистиката. Това до голяма степен е свързано с намаляващите цени на тези енергийни съоръжения, както и на ясно заявените зелени цели на общността. През последните две години обаче ръстът при покупките на биогорива от трети страни се забавя.
През 2021 г. основната част от вноса на зелени енергийни продукти са соларните панели (11,2 млрд. евро). В същото време износът на соларни панели, произведени в ЕС, е на стойност едва 2 млрд. евро. Основният вносител на соларни панели в страните от общността е Китай (83% от общия внос), а най-големите пазари на европейските производители на съоръженията са САЩ (18%), Сингапур (13%), както и Китай и Великобритания (по 9%).
Дефицит има и при търговията с биогорива - вносът е на стойност от 3,4 млрд. евро, а износът - 1,3 млрд. евро. 41% от вносните биогорива в Европа са от Аржентина, следвана от Великобритания (14%), Китай и Малайзия (по 13%). В същото време Великобритания и САЩ са основните дестинации за европейските производители на биогорива със съответно 47% и 30% от общия износ.
При вятърните турбини обаче тенденцията е обратна - вносът е за едва 0,6 млрд. евро, докато износът възлиза на 3,3 млрд. евро. Най-големият пазар на европейските производители на турбини е Великобритания, накъдето се насочват 47% от общия износ на турбини. На следващо място са САЩ (14%) и Тайван (10%). Целият внос на турбини в ЕС се държи от Китай (64%) и Индия (35%).