fallback

Германия има цел газът в газохранилищата да не пада под 40% до февруари

Страната започна зимата с пълни до 99% от капацитета си газохранилища

19:42 | 25.11.22 г. 1

Газохранилищата в Германия трябва да останат пълни до около 40% от капацитета си към 1 февруари, в противен случай правителството ще поеме контрола на разпределението на доставките, коментира Клаус Мюлер, който е начело на енергийния регулатор на Германия. Ройтерс отбелязва, че целта е да бъдат гарантирани доставките на суровина до края на зимния сезон.

Германия започна новия сезон с почти 99% от капацитета си пълни газохранилища, като доскоро успяваше да нагнетява газ в съоръженията. Днес добивът вече е започнал, сочат данните на Gas Infrastructure Europe (GIE). Заради по-ниските температури в последните дни повечето страни в ЕС  всъщност вече черпят газ от газохранилищата си. България и Швеция все още се въздържат, а Испания и Словакия дори успяват да нагнетят още малко газ за зимата.

България започва зимата с почти 94% запълнен капацитет на "Чирен", сочи още статистиката.

Германия ще следи за няколко индикатора, преди да вземе решение дали да разпределя служебно природния газ, казва още Мюлер. Това ще бъде дългосрочната метеорологична прогноза, ситуацията в съседните страни, както и възможностите за балансиране на мрежата, така че да се запази налягането, необходимо за преноса на газа.

Германия активира своя тристепенен план за действие при криза, след началото на военната инвазия на Русия в Украйна. Последната стъпка от този план е правителството да разпределя природния газ. През лятото бяха определени уязвимите групи, в които на първо място са домакинствата, а след това и някои ключови за германската икономика компании.

Според анализите в последната седмица битът и индустрията в Германия използват по-малко газ спрямо средното ниво за 2018-2021 г. През тази седмица обаче потреблението се повиши с 28% заради по-ниските от обичайното температури.

Заради увеличеното потребление цената на природния газ на нидерландската борса TTF се повишава с 6% спрямо предходната седмица и вече се движи около нивото от 123 евро за мегаватчас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:43 | 25.11.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още