Като "шега" определи предложението на ЕК за таван на цената на газа полският министър на околната среда Анна Москва, пише Euronews.
По време на извънреден енергиен съвет страните от общността обсъждаха идеята за ограничаване на цената на газа до 275 евро за мегаватчас. Това обаче е съпроводено с изпълнението на две условия - цената на TTF да бъде на това ниво в продължение на две седмици, а контрактите на втечнения газ - с 58 евро по-евтини от тези на нидерландската борса в продължение на десет дни от тези две седмици.
Разговорите приключиха без решение и чешкият председател насрочи нова среща - на 13 декември, сочат източници на Financial Times. Страната е ротационен председател на общността и е амбицирана да има решение за общи покупки на природен газ и други мерки срещу енергийната криза преди Коледа. На 15 декември пък ще се срещнат лидерите на ЕС и може да има и компромис по казуса.
Няколко страни са поставили изискване да има таван на цената на газа или в противен случай ще блокират всички останали мерки, включително и възможността за общи покупки на суровината по подобие на договорите за доставка на ваксини срещу коронавируса. Но всички критикуваха предложението на ЕК и заявиха, че има още много работа по него.
Условията в предложението на ЕК са неизпълними - дори и при рекордните цени през август, този механизъм нямаше да се задейства, коментираха дипломати пред Ройтерс в сряда (23 ноември), когато документът беше разгледан от постоянните представители на общността.
Днес и белгийският министър на енергетиката Тине ван дер Стратен коментира, че идеята е "незадоволителна" и не става ясно дали ще ограничи цената на газа на пазара. За гръцкия министър на енергетиката Константинос Скрекас таван от 150-200 евро на мегаватчас ще бъде много по-реалистичен. В момента цената на природния газ, търгуван на TTF, е около 123 евро за мегаватчас.
Реално истинската опозиция обаче идва от мощния лагер около Германия, в който влязоха още Нидерландия, Швеция, Австрия и Финландия. Те са изцяло против идеята за таван на цената на газа, защото се опасяват, че така ще има проблем с доставките на природен газ за общността.
"Има много рискове за сигурността на енергийните доставки и за стабилността на финансовите пазари", коментира енергийният министър на Нидерландия Роб Йетен. Подобна позиция изказаха и операторите на енергийни борси в Европа, отбелязвайки ролята на нидерландската TTF като инструмент за хеджиране на риска по контрактите.
Единствено Естония изрази своята подкрепа за Европейската комисия, допълва още Euronews. Ресорният министър коментира, че планът е достатъчно добър, още повече, че е временна мярка, която да продължи до март. Според източник на Euronews в дискусията е участвал и украинският министър на енергетиката Херман Халущенко, който също е подкрепил предложението на ЕК. Украинският министър е запознал своите колеги със ситуацията с енергийната мрежа на Украйна след поредния ракетен обстрел на 23 ноември, който предизвика за кратко срив на системата.