Русия може да ограничи добива на петрол, предупреди вицепремиерът Александър Новак, цитиран от ТАСС. Пред журналисти той потвърди, че страната ще спре да доставя суровина за държавите, които подкрепят механизъм за ограничаване на цената на руския петрол. Свободните количества ще бъдат пренасочвани, а ако все пак не бъде намерен пазар - добивите ще бъдат ограничени, разказа още Новак.
"Смятаме, че политизирането на енергетиката може да доведе само до дефицит на ресурси и проблеми с доставките", коментира вицепремиерът и допълни, че ценови таван е "безпрецедентна намеса на пазарните принципи на функционирането на петролния пазар".
На 5 декември страните от Г-7 ще въведат таван на цената на петрола, а вероятно към мярката ще се присъедини и ЕС. На този етап още няма яснота за механизма, нито какъв ще е лимитът, при който да се търгува руският петрол.
По информация на Bloomberg подробности около схемата ще бъдат изяснени до дни след среща между представители на Вашингтон и страните от ЕС, планирана за 23 ноември. Източникът на агенцията обаче не може да потвърди дали ще се запази предварително уточнената дата - 5 декември.
На 5 декември обаче ще влезе в сила европейското ембарго за вноса на руски петрол в ЕС. От февруари 2023 г. общността ще забрани и вноса на руски горива.
Според анализатори основните купувачи на руския петрол в момента са Китай, Индия и Турция. Китайските рафинерии обаче са ограничили покупките през декември в очакване на повече подробности относно плановете за ограничаване на търговията. Вероятно и други купувачи ще изчакат, за да видят какво ще се случи на пазара.
Медийни публикации сочат, че обсъжданият таван е между 40 и 60 долара за барел, тоест между производствените разходи на руснаците и цената на петрола преди началото на пълномащабната война в Украйна. Според анализ на института Bruegel от лятото цена под производствените разходи на руснаците ще ги принуди да затворят кладенците, което е скъпо начинание, и ще доведе до сериозен недостиг на суровина.
Тогава анализаторите предупредиха, че като част от контрамерките Кремъл може да намали добивите и износа на петрол. Русия ще може да разчита още на средствата, натрупани заради високите цени на енергоресурсите в последните месеци.
Анализаторите не са единодушни дали Москва ще се реши да ограничи добивите, защото това може да им коства разрив на отношенията с ОПЕК. Нещо повече - няма гаранция, че веднъж затворени, кладенците отново ще могат да заработят.