Терминалите за втечнен газ, които Германия строи, за да намали зависимостта си от руския природен газ, ще струват два пъти повече от очакваното, пише Ройтерс. Според разчетите на Министерството на икономиката на страната изграждането на плаващите терминали около германските брегове ще коства 6,56 млрд. евро спрямо 2,94 млрд. евро, които бяха заложени в бюджета за 2022 година.
Институцията обаче посочва, че тези съоръжения ще са ключови за най-голямата европейска икономика. Ройтерс напомня, че комисията по бюджет на Бундестага вече одобри отпускането на допълнителни средства за изграждането на терминалите за втечнен газ.
Миналата седмица Германия финализира изграждането на първия си терминал в Северно море край Вилхелмсхафен. Изграждането му отне шест месеца и включва разширяването на кея, позиционирането на плаващите съоръжения, построяването на тръбопроводи и свръзване с електропреносната мрежа. По проект капацитетът му е 5 млрд. куб. метра газ годишно.
Очаква се през декември да бъде изграден и втори терминал край бреговете на Брунсбютел.
През 2023 година се очаква да бъдат изградени още четири плаващи терминала, които общо да заместят 50-60% от газа, който Германия получаваше доскоро от Русия. Страната може да се възползва и от терминалите в съседство - например на Нидерландия, за да си осигури нужните количества природен газ.
Берлин има планове да изгради и терминали за втечнен газ на сушата.