"Европа се намира между чука и наковалнята – натиск на запад от Русия и Китай и агресивна политика на САЩ, за които ЕС е удобен буфер, посочи той. – Европа беше дълго време деиндустриализирана и някои казват, че това ще продължи, тъй като енергията на Европа става все по-скъпа. Мисля, че ще стане обратното и Европа ще опита обратно да се индустриализира."
Събев очаква, че политиката на европейските икономики да разчита на сектори като туризъм, финанси и услуги ще отшуми в новата реалност на трудни материални доставки.
Според него енергията е най-голямото предизвикателство пред Европа за въглеродна икономика на континента заради ролята на Русия в енергийни доставки.
Икономистът прогнозира, че ще е нужно много време и огромни инвестиции не само в конкретни мощности, но и в инфраструктурата, за да се изпълни зеленият преход.
"Виждаме икономически и финансови процеси със съвсем различна динамика от пазарите - цикли, които траят по пет години и нагоре, и инвестиции, които ще се изплащат до 15 години. Постигането на климатичните цели на Европа се оценяват на 2 трилиона долара", изчисли цената на енергийната независимост Събев.
Започнаха ли пенсионните фондове на Запад да излизат от петролните компании? Ще остане ли висока инфлацията през 2023 г.? Ще се наложат ли по-силни мерки за укротяването ѝ? Какъв ще е икономическият растеж на България догодина? Как ще се отрази липсата на работещо редовно правителство и намалената инвестиционна активност на икономиката на страната ни? Възможно ли е Европейската комисия да преразгледа фискалните правила на ЕС? Трябва ли да се променят някои мерки от критериите от Маастрихт, като ограничаването на 3% бюджетен дефицит и нива но публичен дълг?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.