Цената на електроенергията в Европа ще остане висока в средносрочен план, сочи прогноза на Moody`s. Причината са проблемите в ядрените централи на Франция, ниските нива на реките заради сушата и рискът от газови досавки, пише Ройтерс.
"Очакваме рекордните цени на електроенергията да се запазят, дори и на фона на намаленото потребление от индустрията, което се наблюдава през тази и се очаква да продължи през следващата година. Бизнесът в много държави започна да свива активността си именно заради високите енергийни цени и мерките за спестяване", посочват експертите.
Топлото време през лятото ограничи производството от водните електроцентрали и повиши търсенето на гъвкавите газови турбини, които в момента се конкурират с въглищните мощности по отношение на ценатана произведената продукция.
Във вторник (15 ноември) цената на електроенергията в Германия, която е индикатор за анализаторите за случващото се на енергийните борси в Европа, достигна до 329 евро за мегаватчас, сочат данните на Refinitiv Eikon. Това е съществено намаление спрямо рекордите през август от над 1000 евро за мегаватчас, но е и четири пъти над нивото от миналата година - 87 евро за мегаватчас, коментира Ройтес.
Заради проблемите с ядрените си централи Франция се превърна в нетен вносител на електроенергия, след като 20 години беше основен износител в Европа. Това положение вероятно ще се задържи и през 2023 г. Заради ограничените доставки на природен газ под натиск е целият европейски енергиен пазар.
Франция и Германия отговарят за около две трети от енергийното потребление на общия пазар в Западна Европа.
Южната част на Европа в момента изглежда по-добре позиционирана по отношение на доставките на природен газ заради повечето терминали, разположени в региона.