Само замяната на остарелите реактори на ядрените централи в ЕС ще струва между 350 млрд. и 450 млрд. евро към 2030 година, изчисли комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон. По време на форум в Прага в края на миналата седмица тя допълни, че поне 40-50 млрд. евро ще са нужни под формата на инвестиции за удължаване на живота на съществуващите реактори.
Но ядрената енергия присъства в плановете на ЕК за зелена трансформация. Според думите на комисаря през 2030 г. делът на ядрената енергетика в производството на електроенергия ще бъде около 15-16%. Или с други думи, ЕС трябва да има поне около 100 гигавата ядрени мощности през следващото десетилетие, коментира още тя, цитирана от пресцентъра на ЕК.
Средната възраст на ядрените реактори в ЕС е повече от 30 години, припомни още Симсон в чешката столица. Според нея около 90% от реакторите имат нужда от средства веднага, за да бъдат обновени, или ще бъдат затворени към 2030 г.
По-рано през годината ЕК призна ядрената енергия и природния газ като транзитно гориво към зеления преход. Еколозите обаче бяха силно против, коментирайки проблемите около съхранението на ядрените отпадъци и емисиите метан от природния газ. Според тях това решение ще насърчи инвестиции в ядрени централи, които освен това са скъпи и бавни за реализация и ща бъде загубено ценно време. В Брюксел обаче коментират, че с решението си не насърчават нищо, а държавите в ЕС сами определят своя енергиен микс.
На фона на войната в Украйна ядрената енергия става все по-атрактивна в Европа - Полша например подписа договора за първата си ядрена централа.
Ядрената енергия може да подобри стабилността на енергийната мрежа и да помогне за по-ефикасното използване на възобновяемите енергийни източници, коментира още Кадри Симсон по време на форума в Прага. Тя е категорична, че реакторите могат да допринесат много за зелената трансформация и по отношение на производството на зелен водород и отолплението на сградите в общността.
Европа трябва да насърчи и развитието на новите ядрени технологии като например малките модулни реактори, като очакванията са първите европейски разработки да бъдат факт през следващото десетилетие.