През първата половина на 2022 година соларните панели са спестили 34 млрд. долара на Китай, Индия, Япония, Южна Корея, Виетнам, Филипините и Тайланд от разходите за изкопаеми горива, сочи проучване на екологичната организация Ember, извършено съвместно с Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) и Института за енергийна икономика и финансови анализи (IEEFA).
На базата на данните за производството на електроенергия в периода януари-юни 2022 година е видно, че соларните панели в седемте водещи азиатски икономики са произвели 338,6 тераватчаса електроенергия, което е ръст от 26% на годишна база. Така те са намалили разходите за изкопаеми горива с 9%.
През май Япония е генерирала 10 тераватчаса електроенергия от слънцето и за първи път соларните централи имат дял от 16% от производството на електроенергия в страната.
За първото полугодие слънчевата енергия е покрила 5% от общото енергийно потребление на Китай и така страната е спестила 21 млрд. долара от вноса на изкопаеми горива. В Индия, където високата цена на въглищата е сред основните предпоставки за енергийна криза, соларните централи са спестили 4,2 млрд. долара, или 19,4 млн. тона въглища, за първото полугодие на 2022 година.
В доклада е записано още, че азиатските държави имат растяща нужда от енергия, а соларните мощности се увеличават бързо в последните години.
През 2010 година например Китай имаше само 1 гигават инсталирани соларни мощности, а към края на 2021 година те вече са 307 гигавата, като през миналата година са инсталирани рекордните 53 гигавата соларни централи.
Очакванията са, че Китай ще добави между 75 и 90 гигавата соларни мощности през тази година и ще подобри рекорда от 2021 година. Така към 2030 година в Китай слънчевите инсталации ще бъдат повече от 1200 гигавата.
В Индия ръстът също е впечатляващ - от 0,07 гигавата през 2010 година до 50 гигавата през 2021 година. Япония пък започна миналото десетилетие със соларни мощности от 4 гигавата, или едва 0,3% от енергийния микс, за да достигне 74 гигавата, генериращи 9% от електроенергията в страната към края на 2021 година.
И това не е краят - капацитетът за зелена енергия в Азия е наличен. Очакванията на анализаторите са, че в Китай, Индия, Индонезия, Япония и Филипините соларните мощности ще се увеличават с по 22% всяка година до 2030 година.
Защо е важна електрификацията на Азия?
Азия отговаря за около половината от енергийното потребление в световен мащаб и е регионът, който емитира най-много въглеродни емисии. Затова и повечето експерти сочат Азия като един от ключовите региони по отношение на плановете за енергийна трансформация. В периода 2010-2021 година световното потребление на електроенергия расте с почти 32%, докато във Виетнам ръстът е от 125%, а в Китай - от 102%.