Петролният гигант "Роснефт" планира да внесе 216 млрд. рубли (3,6 млрд. долара) дивидент за първите девет месеца на годината в руския бюджет, съобщава Ройтерс. Приходите от енергийните компании са особено важни в момента за увеличаване на средствата в бюджета на фона на западните санкции, допълва още агенцията.
Заради войната в Украйна Западът наложи ограничения на търговията с руски стоки, а много чужди инвеститори напуснаха руския пазар. Прогнозите са, че по тази причина руският бюджет ще приключи годината с 1,3 трлн. рубли дефицит, или около 0,9% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Прогнозата на финансовото министрество е през 2023 година дефицитът да се удвои до около 3 трлн. рубли, или 2% от БВП. Според някои западни анализатори "дупката" ще бъде по-голяма - 4,5 трлн. рубли.
В периода януари-октомври бюджетът на Русия все пак излезе на излишък от 128,4 млрд. рубли, но благодарение на увеличените данъци за "Газпром". За да посрещне това плащане, компанията отказа да плати дивиденти за 2021 година за първи път от 1998 година насам. За да покрие част от разходите, основно за резервистите в т.нар. "специалната военна операция" в Украйна, Министерството на финансите на Русия започна да харчи от своя Фонд за национално благосъстояние, който е гарант за пенсиите в страната.
Игор Сечин, ръководител на "Роснефт", една от водещите петролни компании в световен мащаб, предложи по-рано днес (14 ноември) дивидент от 20,39 рубли за акция за първите девет месеца на годината. Това предложение трябва да се одобри от акционерите и средствата ще постъпят в руския бюджет в началото на следващата година, допълва още Ройтерс.
От компанията са коментирали пред агенцията, че планират да раздадат 50% от печалбата за шестмесечието под формата на дивиденти за периода януари-септември. Но отказват повече информация. Преди "Роснефт" плащаше дивиденти един път в годината или два пъти - на базата на шестмесечните резултати.