Технически проблем извън ядрената част е наложил спирането на блок 6 на АЕЦ "Козлодуй" след ремонта. Реакторът е в нормален режим и няма никаква опасност за промяна в радиоактивния фон. Това увери на пресконференция министърът на енергетиката Росен Христов. Той, заедно със заместник-министъра на енергетиката и директора на „Български енергиен холдинг“ (БЕХ) посетиха АЕЦ "Козлодуй“ заради проблема в шести блок, съобщава БНТ.
"След проведени много тестове, различните хипотези за причината за изтичането на водород от охлаждащата система на генератора, са сведени до една единствена хипотеза - всички анализи сочат към технически проблем, който в момента се отстранява. Става въпрос за уплътнения, които в момента се заменят", заяви Христов и уточни, че за първи път се среща подобен проблем, защото уплътненията са нови и сменени и в момента се разглобяват и се слагат други уплътнения.
Очаква се в рамките на няколко дни да започнат новите процедури по тестване и пускане на шести блок и процесът да приключи до края на седмицата. Причината за проблема се анализира и докато той не се отстрани, реакторът няма да бъде пускан.
Министърът на енергетиката информира, че е обсъдена също готовността на АЕЦ "Козлодуй" да участва в процедурата по диверсификация на ядреното гориво. Следващите седмици ще бъде обявена процедура за подбор на ядрено гориво.
В момента две компании са заявили участие - американската Westinghouse и френската Framatome. И двете са доставяли гориво за подобни реактори, очаква се конкурентна процедура и най-скоро време да се обезпечат доставките на гориво с източници, които не са свързани с Русия, каза Христов.
Министърът допълни, че доставките от Русия са под въпрос, заради нежеланието на Москва да сътрудничи по много направления. Но заяви, че се очаква в най-скоро време да бъдат подписани договори с американски и европейски източници на гориво.
Ключово условие за избор на доставчик е и ангажимент за извозване на отработеното гориво. Министърът Посочи, че няма да се прави компромис с приоритетите, които са: безопасност, техническа сигурност, отработеното ядрено гориво да бъде извозвано, важна е и икономическата част.