България и Северна Македония подписаха споразумение, което предвижда увеличаване на капацитета на съществуващата газова връзка "Кюстендил - Жидилово", съобщават от Министерството на енергетиката. Договорът, подписан от операторите на газопреносни мрежи в двете страни - съответно "Булгартрансгаз" и "ГА-МА", предвижда увеличаване на капацитета на връзката с 500 хил. куб. метра до 3 млн. куб. метра на ден, или 182 млн. куб. метра годишно.
Тази връзка е единственият вход на северномакедонската газопреносна мрежа. Капацитетът ѝ обаче е резервиран от "Газпром", който има договор за доставка на газ до 2030 година.
Увеличението на капацитета ще даде възможност на Скопие да диверсифицира източниците си на природен газ - например втечнен газ или тръбен газ от Азербайджан. По-рано тази година Северна Македония стана акционер в терминала за втечнен газ, който се изгражда край Александруполис.
Разширението на капацитета на връзката дава възможност за достъп и до газохранилището край врачанското село Чирен, както и до газовата платформа Газов хъб "Балкан", посочват още от енергийното министерство.
Паралелно Северна Македония движи още един проект за диверсификация на газовите доставки - интерконектор с Гърция, който обаче се очаква да заработи най-рано през 2024 година. И гръцкият, и северномакедонският участък получиха финансиране от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Споразуменията бяха подписани през декември 2021 година.
Трасето от компресорната станция край Неа Месемврия и Неготино е с дължина от 123 километра. То влизаше в плановете на Скопие да използва природния газ като преходно гориво и да замени използваните петрол в ТЕЦ "Неготино" и въглища в едни от блоковете на централата в Битоля.