fallback

"Булгаргаз" търси доставки на газ и през терминали в Италия

Има голям интерес за доставки на втечнен газ за 2023 г., както и по 10-годишния търг, обявен от компанията

14:24 | 28.10.22 г.

"Булгаргаз" ще участва на търга за разпределение на капацитета на терминала за втеченен газ край гръцкия остров Ревитуса през 2023 г., но това не са единствените опции за внос на суровината. Това стана ясно от коментари на изпълнителния директор на компанията Деница Златева пред журналисти след откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

По-рано днес (28 октомври) енергийният регулатор разгледа ценовото заявление на газовото дружество за ноември. Предвижданията са, че цената ще падне с 45% спрямо нивото през октомври.

Това намаление се дължи на позитивната ситуация на европейските пазари и добрите отстъпки, които страната ни получи при търговете в последния месец. В момента газохранилищата на европейските държави са пълни до над 90% от капацитета им, а октомври е необичайно топъл, което отлага началото на отоплителния сезон. Това доведе до известни излишъци на пазара и спад на цената. На 27 октомври ноемврийските доставки на природен газ достигнаха цена от малко над 107 евро на нидерландската борса TTF. 

Деница Златева коментира, че и през 2023 г. България ще разчита на вноса на втечнен газ - обявен е годишен търг за доставката на около 1,5 млрд. куб. метра (16 млн. мегаватчаса), или около половината от годишното ни потребление. В момента "Булгаргаз" опитва да осигури слотове за доставката на тези количества, като освен Ревитуса се търсят опции и през терминалите за втечнен газ в Турция и Италия.

До момента България не разглеждаше опции за доставка на втечнен газ от западно направление. Това е възможно чрез суапови сделки през Трансадриатическия газопровод (TAP), обясни Златева. Това означава вход през новата връзка IGB, по която влиза газът от Азербайджан. "Булгаргаз" има запазен около 1 млрд. куб. метра газ по този интерконектор, но може да участва в търговете за капацитет, тъй като на този етап само половината от него е запълнен. Друг вариант за реализиране на суаповите сделки е "Кулата - Сидирокастро", откъдето до началото на октомври България получаваше газа от Азербайджан.

Златева допълни, че има голям интерес към този търг и очакванията са доставчикът да бъде избран до края на ноември.

Процедурата беше обявена в средата на септември, а днес от "Булгаргаз" официално публикуваха съобщение за удължаване на срока за подаване на писмо за интерес до 9 ноември. Офертите ще се набират до 17 ноември.

Освен този търг в момента "Булгаргаз" набира заявления за интерес още и за доставки на втечнен газ по 10-годишен договор, както и на тръбен газ за 14 месеца - от ноември 2022 г. до декември 2023 г., в обем на 3 млн. мегаватчаса, или малко над 280 млн. куб. метра. 

По 10-годишния договор има заявен интерес от повече от 20 компании от цял свят, обясни още Златева. Става въпрос и за търговци, и за производители. За тези доставки България има осигурен капацитет за внос през терминала край Александруполис. България чрез "Булгартрансгаз" е акционер в това съоръжение, което се очаква да заработи през 2023 г.

Във всички обяви за търгове на "Булгаргаз" са вписани условия компаниите да не са от държави под санкции или с други търговски ограничения, а собствеността им да е ясна, с добра репутация и без връзки с държави под санкции, ембарго или търговски ограничения.

Доставчиците трябва да бъдат също така и приемливи за банките и надеждни за финансиране на договорените доставки, е записано още в обявленията.

По отношение на доставките по договора ни с "Газпром", който изтича в края на тази година, Деница Златева отказа да коментира какви стъпки предприема компанията, но увери, че "Булгаргаз" ще защити интересите си". Тя обясни още, че компанията изпълнява своите ангажименти и подава заявки за доставки, които се връщат с "потвърждаване на нулеви количества" от страна на "Газпром".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:24 | 28.10.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още