fallback

Изпълнението на зелените цели до 2030 г. ще коства 1,3 трлн. долара годишно във ВЕИ

Енергийната криза и войната в Украйна ускоряват зеления преход, сочи анализ на МАЕ

11:05 | 27.10.22 г. 3

Инвестициите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) трябва да достигнат 1,3 трлн. долара годишно, за да бъдат изпълнени целите за климата до 2030 година, записани в Парижкото споразумение (недопускане на повишаване на температурата с повече от 1,5°С до края на това столетие). Това е три пъти повече от харчените днес 390 млрд. долара, се казва в доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Такова ускоряване не е прецедент за енергийния сектор, посочва Bloomberg.

Енергийната криза може да бъде този "спусък", става ясно от анализите на МАЕ. Според експертите в момента сме свидетели на безпрецедентни сътресения едновременно на пазара на природен газ, въглища и електроенергия. Войната в Украйна води до промяна на енергийната политика не само днес, но за десетилетия  напред, заяви директорът на МАЕ Фатих Бирол при представянето на доклада.

Според него руската инвазия ще ускори зеления преход.

В доклада на МАЕ е записано още, че преди войната Русия е била най-големият износител на изкопаеми горива в света. От февруари насам обаче търговските потоци започнаха да се променят и според прогнозата износът на руски изкопаеми горива никога няма да се завърне на същите нива, дори и на фона на преориентирането на Русия към азиатските пазари. Според сценариите за развитието на енергийния сектор до 2030 година делът на Русия в търговията с енергия ще падне от 20% през 2021 година до 13% през 2030 година. Нейните продукти ще бъдат заменени от идващите от САЩ и Близкия изток.

По отношение на зелените цели от МАЕ отбелязват, че декарбонизацията на електроенергийния сектор е най-евтиният и лесен начин за намаляване на емисиите. В момента цената на соларните панели и вятърни турбини обаче расте заради проблемите във веригите за доставки и скъпите суровини. Но дори и при това положение те все още са по-атрактивни за инвеститорите, отколкото алтернативите с изкопаемите горива.

За да бъде избегнат сценарият за повишение на глобалната температура с повече от 2°С, електроенергийният сектор на развитите икономики трябва да бъде с нулеви емисии до 2035 година, а на развиващия се свят - до 2040 година. Това може да бъде реализирано чрез широкото навлизане на ВЕИ, пише още МАЕ.

При сегашната скорост на навлизането на зелените технологии глобалната температура ще се повиши с около 2°С до 2060 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:05 | 27.10.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още