През септември Китай внася на годишна база с 22% повече, или общо 1,82 млн. барела дневно, петрол от Русия, сочат данните на митническите власти в страната, цитирани от Ройтерс. Причината за този ръст са доставките за независимите рафинерии, които се възползват от отстъпката в цената, която предлага Москва. Към 21 октомври цената на руския сорт "Уралс" достигна до около 72 долара за барел. За сравнение, европейският сорт Брент тогава се търгуваше за около 93 долара за барел.
На месечна база обаче има спад - през август доставките за Китай се равняваха на 1,96 млн. барела дневно, а през май бяха рекордните 2 млн. барела дневно. Въпреки това руският петрол почти измества основния доставчик Саудитска Арабия. През септември доставките на саудитски петрол са в обем от 1,83 млн. барела на ден, което е намаление от 5,4% на годишна база.
През август Саудитска Арабия е доставяла в Китай по 1,99 млн. барела петрол на ден.
За първите девет месеца в Китай са влезли 65,84 млн. тона петрол от Саудитска Арабия, което е спад от 1% на годишна база. Страната все още е основен доставчик, но Русия вече ѝ "диша във врата" с 64,26 млн. тона и ръст от 9 на сто.
Данните показват още значителен ръст на доставките на петрол от Малайзия - обикновено през тази дестинация влизат пратки от поставените под санкции Иран и Венецуела, до 21,8 млн. тона, или почти 80% нагоре. В същото време намаляват доставките от Ангола (с 20% за деветмесечието).
Заради войната в Украйна Русия губи своите традиционни европейски пазари и обърна поглед на изток в търсене на купувач на своя петрол.