Десетки хиляди протестиращи се събраха в събота в шест германски града, за да поискат по-справедливо разпределение на държавните средства за справяне с нарастващите цени на енергията и разходите за живот и по-бърз преход от изкопаемите горива към зелена енергия, съобщи Ройтерс.
Протестиращите направиха шествия в Берлин, Дюселдорф, Хановер, Щутгарт, Дрезден и Франкфурт на Майн, носейки плакати с различни лозунги - от призиви за намаляване на инфлацията до изключване на ядрената енергия и повече субсидии за цената на енергията за бедните.
Според Greenpeace, един от организаторите на протестите, в тях са участвали около 24 хил. души. Полицията съобщи, че около 1800 протестиращи са се събрали в Берлин.
"Искаме да покажем, че имаме спешна нужда от финансово облекчение за гражданите, което да е социално балансирано. Правителството прави много, но разпределя средства с лейката. Хората с по-ниски доходи се нуждаят от повече подкрепа от богатите", каза Андреа Кочиш, заместник-председател на ver.di, един от синдикатите, организиращи протестите.
В петък германският парламент одобри държавния спасителен пакет на стойност 200 млрд. евро, който има за цел да защити бизнеса и домакинствата от въздействието на растящите цени на енергията.
Пакетът включва еднократно плащане за покриване на една месечна сметка за газ за домакинствата и малкия и среден бизнес и механизъм за ограничаване на цените от март. Той също така ще финансира таван на цените на електроенергията за домакинствата и промишлеността със задна дата от март за спот цените и от декември за цените на фючърсите, с допълнително финансиране от печалбите на електроенергийните компании.
Инфлацията в Германия достигна през септември 10,9% - най-високото ниво от повече от четвърт век, стимулирана от по-високите разходи за енергия.
„Би било по-добре, ако разпределяме по по-справедлив начин. Има милионери, които казват, че искат да плащат повече данъци. Не виждам нищо да се случва на този фронт“, каза Улрих Франц, протестиращ в Берлин.